Zarabianie na gap year – 5 zasad

Zarabianie gap year

Wiesz już, że potrzebujesz zgromadzić pieniądze na czas gap year? Mam dla Ciebie kilka wskazówek jak się za to zabrać. Ten artykuł odnosi się przede wszystkim do osób, które potrzebują zarobić w miarę szybko i dosyć sporo. 

Nie każdy gap year obejmuje taki styl pracy. Niektóre zajęcia, na przykład au pair, pozwalają na zarabianie w trakcie wyjazdu. Z drugiej strony, można wyjechać z Workaway czy WWOOF i wówczas koszty są dosyć małe. Ale w przypadku podróży pieniądze na pewno będą potrzebne, więc z powrotem do 5 zasad:

1. Wykorzystaj Twoje silne strony 

Może to być doświadczenie zawodowe z przeszłości, a mogą to być umiejętności nabyte w szkole. Jeżeli dobrze radzisz sobie z programowaniem to możesz poszukać pracy do wykonania jako freelancer. Jeśli świetnie radzisz sobie z językiem obcym, możesz znaleźć zatrudnienie jako korepetytor.

2. Pomyśl o znajomościach

Rodzice, wujkowie, ciotki, znajomi rodziców, starsze rodzeństwo – istnieje spore prawdopodobieństwo, że gdzieś pracują i może są w stanie załatwić Ci sezonową pracę w tym miejscu. Przejście procesu kwalifikacyjnego do pracy jest wartościowym doświadczeniem, ale jeżeli zależy Ci na czasie to warto najpierw popytać po rodzinie i znajomych.

3. Dłużej znaczy więcej i łatwiej 

Przeważnie znalezienie pracy na 4 miesiące będzie łatwiejsze niż na 2 miesiące. Choć podczas gap year ciągła zmiana miejsca pobytu wydaje się być atrakcyjna, warto pomyśleć o tym, żeby zarobić raz, a porządnie. Deklarując pracę na dłuższy czas można też otrzymać lepiej płatne stanowisko niż przy pracy sezonowej. 

4. Nie zapomnij o prowizjach i napiwkach

Przy rozważaniu dostępnych ofert zwracaj uwagę na bazową stawkę godzinową, ale zastanów się czy masz szanse na dodatkowy zarobek. Na przykład w przypadku pracy jako kelner(ka), zawsze wpadnie Ci coś z napiwków, a na niektórych stanowiskach otrzymasz prowizję od wykonywanych zadań.

5. Miejsce ma znaczenie

Zarobki w większych miastach są zazwyczaj wyższe niż w mniejszych miejscowościach i na wsi. Jeżeli mieszkasz na prowincji, zastanów się czy warto jest przenieść się na jakiś czas lub dojeżdżać do miasta. 

Znasz już zasady zarabiania na gap year, więc chciałbym podzielić się z Tobą kilkoma przykładami. W tym artykule znajdziesz 4 zawody w Polsce, które pomogą Ci zarobić na gap year.

Dodatkiem do ostatniej reguły jest to, że na Zachodzie zarobki będą często wyższe (nawet czterokrotnie) niż w Polsce. Wobec tego, jeśli masz rodzinę mieszkającą za granicą, wyjazd może być świetnym sposobem na zarobienie. Taki wypad może być przygodą samą w sobie!

Jeżeli pociąga Cię pobyt w malowniczych miejscach, pomyśl o pracy w kurortach wakacyjnych, na przykład na Majorce lub przy zbiorach, na przykład winogrona we Francji. 

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.