Jakie są zalety gap year?

Zalety gap year

Wzięcie gap year to poważna decyzja, niezależnie od tego na jakim etapie kariery się znajdujesz. Z pewnością będzie wymagało to odwagi oraz przekonania, co do Twoich planów i wartości. Jeżeli nadal się wahasz i chcesz poznać zalety gap year, ten artykuł jest dla Ciebie.  

Obecnie w Polsce nie są prowadzone statystyki na temat efektów roku przerwy. Wobec tego w poniższym artykule zostaną wykorzystane wyniki raportu przygotowanego przez Gap Year Association (GYA).

Zalety gap year

Po pierwsze, jeżeli jesteś obecnie w liceum lub na studiach, gap year będzie dla Ciebie pierwszą okazją na bycie naprawdę niezależnym oraz niezwiązanym z systemem edukacyjnym lub pracą. To, samo w sobie, będzie ogromną zmianą, która postawi przed Tobą wiele wyzwań.

Rozwój osobisty

Jak pokazują badania, wyzwania napotykane w trakcie roku przerwy prowadzą do umocnienia charakteru. Spośród osób, które wzięły udział w ankiecie AGA, ponad 95% wskazało, że wzięcie gap year pozwoliło im na refleksję nad samym sobą, rozwój osobisty, a także pozwoliło im dojrzeć  oraz zwiększyć poczucie pewności siebie.

Ponadto jeżeli osoba w trakcie roku przerwy ma szansę na kontakty z osobami z innych kultur oraz udział w wolontariacie, nabywa ona  świadomość bycia obywatelem świata oraz staje się bardziej odpowiedzialna za otaczające ją środowisko. Przeszło 80% ankietowanych odpowiedziało, że gap year pobudził ich zainteresowanie innymi miejscami i kulturami, pomógł lepiej zrozumieć inne kultury, utwierdził w przekonaniu, że prawa człowieka są istotne oraz zainspirował, aby być aktywniej działać na rzecz lokalnej społeczności.

Zalety gap year - Jakie są zalety gap year?

 

Rozwój zawodowy

Dla młodych ludzi doświadczenie nabyte w trakcie gap year odgrywa ważną rolę w rozwoju ich kariery. Po pierwsze w trakcie roku przerwy młodzi ludzie nabywają umiejętności przydatne im później w pracy (84%). Po drugie to, co robią, wpływa na wybór ich ścieżki kariery w przyszłości (77%). Z jednej strony, gapyearowicze mają szansę sprawdzić się w nowych dziedzinach i odnaleźć to, co lubią, a z drugiej strony, wykluczyć te, z którymi mieli negatywne doświadczenia. Wobec tego bardziej świadomie niż absolwenci liceów  wybierają kierunek studiów lub branżę.

Rozwój akademicki

Jak zadbać o rozwój akademicki w trakcie roku bez nauki? Okazuje się, że osoby po wzięciu gap year prawie zawsze osiągają lepszą średnią ocen niż osoby, które rozpoczęły studia bezpośrednio po liceum. Ten efekt został wykazany przez badania Roberta Clagetta, dyrektora rekrutacji w amerykańskim Middlebury College. A to nie wszystko. Osoby po ukończeniu gap year są zazwyczaj bardziej zdeterminowane, aby pójść na studia i zdobyć dyplom oraz rozpoczynają naukę z lepszą znajomością języków obcych. 

Ale zaraz, przecież “osoby po gap year nie wracają na studia”! To jeden z najczęstszych stereotypów na temat gap year. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj 6 mitów na temat gap year.

Zalety gap year w skrócie

  • Gap year daje okazję do rozwoju osobistego
  • Osoby po gap year są bardziej dojrzałe oraz pewniejsze siebie
  • Podróżowanie w trakcie rok przerwy pozwala lepiej zrozumieć ludzi z innych kultur
  • Po gap year młodzi ludzie są bardziej zaangażowani w sprawy społeczne
  • Rok przerwy pomaga w zdefiniowaniu kierunku studiów oraz ścieżki kariery
  • Gap year daje szansę na zdobycie umiejętności przydatnych na rynku pracy
  • Studenci, którzy mają za sobą rok przerwy, osiągają wyższą średnią ocen i mają większą determinację do studiowania niż inni


Zalety przedstawione w tym artykule wyglądają bardzo obiecująco. Co należy zrobić, aby mieć jak najlepszy gap year? Przeczytaj 7 rzeczy, które musisz zrobić w trakcie gap year.

Oprócz tego, jeżeli chcesz zabrać się za planowanie gap year, zajrzyj tutaj.

 

One Response

  1. Wyjedź na wolontariat zagraniczny z FRSP! #gapyear2019 - FRSP pisze:

    […] od Ciebie wymagała odwagi oraz przekonania, co do swoich planów i wartości. Zapoznaj się z ZALETAMI GAP YEAR, które przygotował Beniamin z Rok w Bok, z którym współpracujemy przy propagowaniu idei gap […]

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.