Wymiany młodzieżowe Erasmus+

Wymiany

Motto Unii Europejskiej to “Zjednoczeni w różnorodności”. Wymiany młodzieżowe Erasmus+ to projekty, które chyba najlepiej pozwalają nam odczuć tę cechę wspólnoty europejskiej na własnej skórze. 

W skrócie

Co? Krótkoterminowe wymiany młodzieżoweJak długo? Od 5 do 21 dni
Gdzie? Kraje Unii Europejskiej i kraj partnerskieIle kosztuje? Wszystkie koszty pokryte

Jak wyglądają wymiany?

Ile projektów tyle wariantów, ale jest kilka elementów, które są wspólne dla wszystkich wymian. Przede wszystkim, ich celem jest umożliwienie młodym ludziom z różnych krajów, aby poznali się, spędzili razem czas, a czasami również popracowali nad wspólnymi projektami.

W trakcie wymiany, uczestnicy mieszkają w hotelu lub ośrodku wypoczynkowym i mają zapewnione wyżywienie. Każdy projekt zaczyna się od gier integracyjnych, a ważnym elementem tego etapu są wieczory międzykulturowe, które pozwalają na przedstawienie jedzenia, napojów i innych tradycji z różnych krajów. Lwia część zajęć związana jest z tematyką wymiany. W przypadku projektu o turystyce będzie to poznawanie lokalnych atrakcji, a przy projekcie o sztuce może to być tworzenie własnych dzieł sztuki lub spotkanie z artystami. 

Jeżeli interesuje Cię długoterminowy wyjazd w ramach funduszy Unii Europejskiej, sprawdź artykuł o Europejskim Korpusie Solidarności.

Korzyści

Myślę, że najwspanialszą cechą wymian młodzieżowych jest możliwość poznania nowych ludzi ze wszystkich zakątków Europy. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie gap year, ponieważ pozwala na rozgrzewkę z mówieniem po angielsku i poznanie osób, które można później odwiedzić w trakcie podróży. 

Po drugie, wymiany często odbywają się w mniejszych miastach, do których samodzielnie raczej byśmy nie zajrzeli. To daje szansę na unikatowe obcowanie z kulturą danego kraju oraz z lokalnymi ludźmi, którego nie doświadczają turyści w metropoliach. 

Po trzecie, wymiany to szansa na pogłębienie wiedzy w interesującej nas dziedzinie lub odkrycie nowych zainteresowań, jeżeli nie mieliśmy wcześniej wiedzy na podany temat. Wymiana wiedzy i doświadczeń jest tutaj kluczowym elementem, bo równie dużo co od prowadzących można dowiedzieć się od pozostałych uczestników. 

Wymiany 2 1024x683 - Wymiany młodzieżowe Erasmus+

Organizacja wyjazdu

Wyjazd należy rozpocząć od znalezienie odpowiedniego projektu i zaaplikowania. Najlepszym źródłem ogłoszeń o wymianach są grupy na Facebooku. Łatwo je znaleźć wpisując w wyszukiwarce na przykład “Erasmus+”. Poniżej zamieszczam linki do kilku największych grup. 

Przeglądając projekty, należy zwracać uwagę na wymagany wiek i kraj pochodzenia uczestników oraz tematykę wymiany. Największe szansa na zakwalifikowanie ma się, jeżeli posiada się uprzednie doświadczenie w danej dziedzinie lub konkretny powód dlaczego chce się pogłębić wiedzę na dany temat. 

Alternatywny sposób na znalezienie projektów to przejrzenie stron polskich organizacji, które można znaleźć w zakładce Wyszukiwarka wolontariatu

Po znalezieniu interesującej nas wymiany należy uzupełnić aplikację i czekać na odpowiedź organizacji. Potem może czasami odbyć się dodatkowy etap rekrutacji, czyli rozmowa kwalifikacyjna. 

W przypadku otrzymania pozytywnej odpowiedzi, zostaniemy poproszeni o znalezienie i zarezerwowanie samolotu/pociągu/autobusu do miejsca projektu. Ta opłata spoczywa na naszych barki, ale po wymianie organizator zwróci za to pieniądze. 

Ostatnim etapem przygotowań do wyjazdu jest pakowanie. Jedna rzecz, o której nie można zapomnieć to zabranie ze sobą jedzenia i drobnych symboli Twojego kraju! Przydadzą się w trakcie wieczoru międzykulturowego.

Wymagania

 • Kraj zamieszkania odpowiadający wymaganiom projektu
 • Wiek odpowiadający wymaganiom projektu (oficjalnie 13-30, ale zazwyczaj jest to 18-30)
 • Znajomość języka angielskiego pozwalająca na udział w wymianie
 • Doświadczenie i wiedza związane z tematyką projektu (zaleta)

Czy warto?

Zalety

 • Możliwość poznania wielu ludzi z różnych krajów z podobnymi zainteresowaniami 
 • Koszty wyjazdu, zakwaterowania i wyżywienia są w pełni pokryte
 • Możliwość wzięcia udziału w wielu projektach i/lub wypełnienia “luk” w trakcie gap year 

Wady

 • Opłatę ze przejazd trzeba uiścić z góry z własnych środków
 • Nie ma pewności co do zakwalifikowania się do wybranego projektu 
 • Projekty są krótkie
 • Zazwyczaj trzeba dojechać na projekt i wrócić z niego do konkretnego kraju, który się reprezentuje

Historie z wymian

Dotychczas nie ma żadnych historii osób, które wyjechały na wymiany. Chcesz podzielić się swoją? Napisz do mnie!

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.