7 kroków, żeby wybrać etyczny wolontariat

Wybierz etyczny wolontariat

Na pewno nikt, kto wyjeżdża na wolontariat nie chce po kilku latach usłyszeć, że organizacja wysyłająca pogrążyła się z powodu jakiejś afery lub samemu dojść do wniosku, że tylko przyczyniło się do rozwoju wolonturystyki. Poniżej przedstawiam kilka kroków jak znaleźć etyczny wolontariat, który pomoże, a nie zaszkodzi tym, którym chcemy wesprzeć.

Artykuł został napisany na podstawie materiałów ze strony ZanimPomozesz.pl.

Przede wszystkim możesz zastanawiać się co to jest wspomniana wyżej wolonturystyka i dlaczego wolontariat za granicą nie zawsze jest etyczny. W takim wypadku zachęcam Cię do przeczytania artykułu “Rzeczy, których możesz nie wiedzieć o wolontariacie”.

1. Szukaj organizacji, które sprawdzają kompetencje.

Jeżeli organizacja przyjmuje wolontariuszy “od ręki” lub “z ulicy”, bez żadnych kompetencji warto zastanowić się czy faktycznie chodzi im o znalezienie osób, które mogą pomóc rozwiązać dany problem społeczny. Zwłaszcza jeżeli wiąże się to z uiszczeniem opłaty czy datku na miejscu, należy zastanowić się dwa razy.

2. Sprawdź opinię organizacji wysyłającej i przyjmującej

Przede wszystkim wśród lokalnej społeczności. Na szczęście dzisiaj dzięki mediom społecznościowym możemy dotrzeć do kogokolwiek na drugim końcu planety. Nie kieruj się jedynie opiniami byłych wolontariuszy. Zwróć uwagę na to, że większość z nich opisuje nie to jakie cele udało im się osiągnąć na miejscu, a to jak fantastycznie się czuli będąc na miejscu. Zadowolenie wolontariusza nie jest tożsame z tym, że jego praca przyniesie długofalowe rezultaty.

3. Zapoznaj się z finansami i sukcesami Twojej organizacji

Jeśli podstawowym celem organizacji jest rozwiązywanie problemów społecznych, nie powinna ona się uchybiać od publikowania raportów finansowych. Warto rzucić na nie okiem, tak samo jak i dopytać o to jakie udało im się zrealizować cele w ostatnim czasie. Dobra organizacja to taka, której efekty pracy są widoczne i mierzalne.

4. Upewnij się, że swoją pracą nie wywołasz bezrobocia.

Możesz myśleć, że oferując bezpłatne wsparcie, pomagasz. To może być prawdą, ale często tylko na krótką metę. Bardziej prawdopodobne jest to, że przyczynisz się do deregulacji lokalnej ekonomii i specjaliści, którzy wcześniej wykonywali Twoje zajęcie, stracą pracę.

Wybierz etyczny wolontariat 2 - 7 kroków, żeby wybrać etyczny wolontariat

5. Dowiedz się czy będziesz blisko ludzi

Wolontariat to wspaniałe zajęcie. Niemniej, jeżeli będziesz spać w hotelu Ibis i jeść obiady w lokalnym McDonaldzie to nie wykorzystasz szansy na zbliżenie się do lokalnej społeczności. Taki wyjazd to przede wszystkim szansa na naukę i poszerzenie horyzontów. Jeżeli o tym zapominamy, ten wyjazd traci sens, a nasze pieniądze kończą na kontach międzynarodowych korporacji.

6. Zadaj sobie pytanie czy mógłbyś zrobić to samo w Polsce

Można też odwrócić to zdanie. Co byś zrobił/a, gdyby nastolatek z innego kraju przyjechał do Twojego miasta, żeby odbyć wolontariat, o którym myślisz? Z tej perspektywy nietrudno się domyślić dlaczego nie powinieneś pomagać przy operacjach w szpitalu czy budowaniu szkoły.

7. Zastanów się jak Twoje umiejętności odnoszą się do wykonywanego wolontariatu

Studiujesz informatykę i chcesz być wolontariuszem w organizacji pracującej z młodzieżą? Twoje zaangażowanie może być bardziej efektywne, jeżeli pomożesz w tworzeniu strony internetowej niż ucząc angielskiego. Choć może to brzmieć mniej atrakcyjnie, efekty będą bardziej długotrwałe.

Tutaj lista kroków się nie kończy. Tematyka etycznego wolontariatu jest na tyle skomplikowana, że nie da się zamknąć jej w siedmiu uniwersalnych pytaniach. Ważne jest, żeby starać spojrzeć na wolontariat z szerszej perspektywy. Pomyśl co stanie się, jeżeli sto czy tysiąc wolontariuszy takich jak Ty przyjedzie i będzie chciało zrobić to samo.

Wolontariaty, które należy prześwietlić szczególnie starannie przed decyzją o wyjeździe to:

  • Praca w sierocińcu – czasami sierocińce są tworzone właśnie dlatego, że wolontariusze płacą, żeby zajmować się dziećmi
  • Nauczanie w szkole – w szkołach, gdzie uczą często zmieniający się wolontariusze bez kwalifikacji, dzieciom brakuje ciągłości nauki
  • Zajęcia z egzotycznymi zwierzętami – obcowanie z ludźmi UNIEMOŻLIWIA zwierzętom powrót na łono natury, a niekiedy zostają sprzedawane na myśliwym na komercyjne polowania
  • Wolontariat medyczny – dopuszczanie osób bez wiedzy medycznej do pacjentów może skutkować zagrożeniem zdrowia i życia zarówno pacjentów jak i wolontariuszy.
  • Budowanie lub renowacja budowli – brak kwalifikacji budowlanych może powodować, że takie konstrukcje stają się niebezpieczne i muszą być poprawiane lub nawet zburzone

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat etycznego wolontariatu? Sprawdź projekt “Zanim Pomożesz”. Podziękowania dla koordynatorki projektu, Alicji Kosińskiej, za wsparcie przy tworzeniu tego artykułu.

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.