WWOOF – wolontariat na farmach ekologicznych

WWOOF

WWOOF, czyli WorldWide Opportunties on Organic Farms. WWOOFing często nazywa się wolontariatem na farmach ekologicznych, ale jest to coś więcej.

WWOOF to edukacyjne doświadczenie oparte na wymianie kulturowej między farmą goszczącą, a wolontariuszem. To przeżycie, które pozwala zrozumieć jak można żyć zgodnie z naturą, a dla wielu osób stało się powodem na długotrwałą zmianę swojego stylu życia.

W skrócie

Co?Wymiana kulturowa w ramach wolontariatu na farmie ekologicznejJak długo?Do ustalenia indywidualnie
Gdzie?W jednym z ponad 130 państw, gdzie znajdują się farmy należące do WWOOFIle kosztuje?Opłata rejestracyjna to zazwyczaj 50-200 zł. Do pokrycia są koszty dojazdu i potencjalnie wiza

Jak wygląda WWOOFing?

Bycie wolontariuszem WWOOF każdorazowo może być nieco innym doświadczeniem. Niektóre farmy to bardzo małe, rodzinne gospodarstwa, które przyjmują jednego wolontariusza prawie jako nowego członka swojej rodziny. Czasami może się zdarzyć, że dystans między wolontariuszem, a właścicielem farmy jest nieco większy. Warunki mieszkaniowe i żywieniowe również różnią się, począwszy od mieszkania i jedzenia w domu hostów, do gotowania dla siebie (z otrzymanych składników) i spania w namiocie lub przyczepie kempingowej. 

Wolontariusze pracują zazwyczaj 35-40 w tygodniu, a w niektórych miejscach mają możliwość udziału w dodatkowych projektach z lokalną społecznością. Do potencjalnych obowiązków należą: pielęgnacja roślin, karmienie zwierząt, produkcja sera, wypiekanie chleba, itd.

Przeczytaj o innych formach wolontariatu w artykule Wolontariat za granicą.

Korzyści

WWOOFing daje szansę na kulturowe i edukacyjne doświadczenie, którego misją jest zbudowanie globalnej społeczności ceniącej środowisko naturalne. Wyjazd na WWOOF pozwala skupić się na pytaniach takich jak „Skąd pochodzi to co jem?” czy „Jak moje codzienne zachowania wpływają na środowisko naturalne?” Warto zaznaczyć, że bardzo często farmerzy WWOOF korzystają z wynalazków i nowoczesnych technik, które pozwalają na zwiększenie plonów, zachowując ekologiczny styl upraw. Jest to ciekawa lekcja, która może nawet zainspirować do rozpoczęcia kariery w tej dziedzinie. 

Ponadto, hostowie to często osoby, które są bardzo zaangażowane i mają ciekawe historie dotyczące tego, dlaczego rozpoczęli pracę na farmie. Możliwość poznania ich może być nagrodą samą w sobie. 

Organizacja wyjazdu

Jako że farmy WWOOF są zrzeszone w krajowych organizacjach, poszukiwania hosta należy rozpocząć od wyboru kraju. Ich listę można znaleźć na tej stronie. Stowarzyszenia krajowe mają swoje strony internetowe, gdzie należy się zarejestrować i uiścić opłatę rejestracyjną. Następnym krokiem jest wypełnienie swojego profilu i skontaktowanie hostów. Przy poszukiwaniach dostępne jest wiele filtrów, np. lokalizacja, rodzaj pracy, preferowana długość wizyty, możliwość wolontariatu  w grupie.

Wszystkie farmy były w jakimś stopniu skontrolowane przez organizację krajową, ale należy pamiętać, żeby odbyć rozmowę z potencjalnym hostem przed przyjazdem, zwłaszcza, jeżeli przyjeżdża się na dłuższy czas. Niestety jest wiele historii wolontariuszy, którzy mieli nie najlepsze wspomnienia z wyjazdu, więc trzeba zawczasu upewnić się, że nie będziemy traktowani jak tania siła robocza. 

Warto też pamiętać, że niektórzy hostowie biorą mieszkanie blisko natury bardzo na serio. Co mam na myśli? Dostęp do WiFi bądź bliskość transportu publicznego wcale nie są pewnikiem. Warto się o to dopytać i dwa razy sprawdzić na mapie, gdzie znajduje się wybrana farma. 

Wymagania

 • Zainteresowanie tematyką ekologicznego rolnictwa i stylu życia 
 • Podstawowa znajomość języka angielskiego
 • Gotowość wykonywania prac fizycznych
 • Uiszczenie opłaty rejestracyjnej

Czy warto?

Zalety

 • Poznanie nowych ludzi i ich historii, szansa na zbudowanie głębokich relacji z innymi wolontariuszami i hostami 
 • Darmowe zakwaterowanie i wyżywienie 
 • Okazja zrobienia czegoś nietypowego i oderwania się od „codziennego życia”
 • Możliwość indywidualnego ustalenia długości wyjazdu

Wady

 • Potencjalne trudności ze znalezieniem hosta, który spełnia nasze oczekiwania 
 • Konieczność uiszczenia opłaty z góry i w każdym kraju z osobna 
 • Praca często jest wymagająca fizycznie

Historie z WWOOFingu

WWOOF 1 - WWOOF – wolontariat na farmach ekologicznych

Dotychczas nie ma historii osób, które wyjechały na WWOOF. Czy masz to doświadczenie za sobą? Napisz do mnie!

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.