Workcampy – obozy wolontariackie

Workcampy

Chcesz wyjechać na krótkoterminowy wolontariat, a przy tym poznać innych ludzi z podobnym podejściem do świata? Workcamp to rozwiązanie dla Ciebie. Najprościej tłumacząc, workcampy to obozy, podczas których uczestnicy angażują się w wolontariat. 

W skrócie

Co?Obozy, podczas których uczestnicy angażują się w wolontariatJak długo?Zazwyczaj od 1 do 3 tygodni
Gdzie?We wszystkich częściach świataIle kosztuje?Wpisowe do organizacji i opłata za workcamp wynoszą zazwyczaj około 350-380 zł. Do pokrycia jest też koszt transportu.

Jak wyglądają workcampy?

Workcampy to obozy, w którym uczestnicy z całego świata działają na rzecz lokalnej społeczności. Zazwyczaj bierze w nich udział od 10 do 15 osób, w tym nie więcej niż dwie z jednego kraju. Obozy trwają przeważnie od 1 do 3 tygodni i mają różne wątki przewodnie: pomoc w parku narodowym, zajęcia z seniorami, wsparcie miasta w działaniach promocyjnych, organizowanie festiwalu, itd. 

Podczas wyjazdu, wolontariusze pracują zazwyczaj 6-7 godzin w tygodniu. Czas wolny jest planowany wspólnie przez organizację goszczącą, choć oczywiście jest też czas dla samego siebie na odpoczynek. Rzecz jednak w tym, żeby w wolnych chwilach lepiej poznać pozostałych uczestników z innych kultur i dobrze się bawić. 

Zakwaterowanie i wyżywienie zapewnione są przez organizację przyjmującą.

Workcampy 1 1024x684 - Workcampy - obozy wolontariackie

Korzyści

Po pierwsze, workcampy pozwalają zaangażować się w działanie na rzecz lokalnej społeczności. Projekty organizowane są przez lokalne akredytowane organizacje, więc istnieje spora szansa, że faktycznie odpowiadają one potrzebom w danym miejscu. Niemniej przed rozpoczęciem planowania, zachęcam do przeczytania artykułu Rzeczy, których możesz nie wiedzieć o wolontariacie.

Po drugie, workcampy to często szansa na zobaczenie ciekawego kawałka świata, a w każdym przypadku – poznania wielu nowych, ciekawych osób. Międzynarodowa obsada wyjazdów gwarantuje ciekawe doświadczenia i zapoznanie się z innymi kulturami. 

Organizacja wyjazdu

Pierwszym krokiem jest znalezienie interesującego nas workcampu. Jedną z największych organizacji na świecie, która je koordynuje to Service Civil International reprezentowana w Polsce przez Stowarzyszenie “Jeden Świat”. Warto też sprawdzić ofertę Alliance of European Voluntary Service Organisations reprezentowanej przez Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu. Dostępne workcampy można przeglądać i filtrować bez żadnych ograniczeń, ale do złożenia aplikacji konieczne jest uiszczenie opłaty rejestracyjnej i za udział w workcampie (łącznie 350-380 zł). Z drugiej strony, można szukać workcampów bezpośrednio u organizacji goszczących, np. wpisując “workcamp spain eco projects” w wyszukiwarce.

Najłatwiej o workcampy w czasie wakacji, ale w pozostałych porach roku też sporo się dzieje. Najlepiej jest zaaplikować na więcej niż jeden wyjazd, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, a z jednego kraju nie może pojechać więcej niż dwie osoby. 

Po zakwalifikowaniu się na workcamp, Twoim obowiązkiem będzie zaaranżowanie dojazdu. Oprócz tego, przed wyjazdem otrzymasz infosheet, który będzie między innymi zawierał informacje o tym czy masz zabrać coś specjalnego ze sobą. 

Wymagania

  • Ukończone 18 lat lub zgoda rodziców na udział w workcampie
  • Znajomość języka angielskiego lub innego języka, w którym odbywa się workcamp
  • Często zalecane jest posiadanie odpowiednich umiejętności lub doświadczenia

Czy warto?

Zalety

  • Poznanie nowych ludzi z podobnymi zainteresowaniami z wielu różnych krajów
  • Możliwość pogłębienia wiedzy na wybrany temat lub zdobycia nowych umiejętności
  • Krótki czas trwania pozwala wypełnić “luki” w planie gap year

Wady

  • Konieczność uiszczenia opłaty za udział oraz pokrycia kosztów transportu na własną rękę 
  • Brak pewności w kwestii zakwalifikowania się na workcamp
  • Workcampy w dalszych i ciekawszych lokalizacjach często wymagają dodatkowej opłaty

Historie z workcampów

Dotychczas nie ma żadnych historii osób, które wyjechały na workcampy. Chcesz podzielić się swoją? Napisz do mnie!

Tekst napisany na podstawie: workcamps.pl, jedenswiat.org.pl

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.