Workaway, Worldpackers, HelpX, GivingWay

Workaway

Wolontariat to temat, o którym można długo pisać. Niestety równie długo może zająć szukanie miejsca do zaangażowania się oraz organizowanie wyjazdu. Dlatego dzisiaj chciałbym przedstawić kilka stron, które pokocha każdy, kto planuje być wolontariuszem (przede wszystkim za granicą). Workaway to jedna z nich.

W skrócie

Co? Wyjazd na wolontariatJak długo? W zależności od indywidualnych ustaleń
Gdzie?We wszystkich zakątkach świataIle kosztuje? Zazwyczaj do pokrycia są koszty przejazdu i wizy. Portale mają też opłaty rejestracyjne

Jak wygląda Workaway?

Workaway, Worldpackers, HelpX i GivingWay to strony internetowe, które działają na tej samej zasadzie: przedstawiają oferty osób, rodzin, organizacji, a nawet firm, które poszukują wolontariuszy. Dla uproszczenia, w dalszej części tekstu będę używał nazwy najpopularniejszego portalu, czyli Workaway w odniesieniu do wszystkich stron. 

W ramach Workaway pracuje się w wybranym miejscu, zazwyczaj przez 4-6 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. W zamian za to zazwyczaj otrzymuje się zakwaterowanie i wyżywienie. Do najpopularniejszych rodzajów wolontariatu należą pomoc przy projektach ekologicznych, nauczanie angielskiego i wspieranie rodzin lub starszych osób.
 

Porównanie stron


Workaway Worldpackers HelpX GivingWay
Opłata rejestracyjna 36 EUR za osobę lub 48 EUR za dwie osoby za rok 49 USD za osobę za rok20 EUR za osobę za dwa lataBez opłat
Liczba miejsc do wolontariatu38 000+b/db/d3 000+
Komentarze

Starszy interfejs niż na pozostałych stronach, ale można mu zaufać!Wolontariat wyłącznie w organizacjach pozarządowych. Możliwy wolontariat online

Korzyści

Workaway może stać się niezwykłym przeżyciem kulturowym – wiele wolontariatów jest oferowanych przez rodziny lub małe społeczności, które przyjmują wolontariuszy jak “swoich”. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy pozostaje się w wybranym miejscu na dłużej, czyli kilka tygodni lub miesięcy. Wówczas jest to okazja na naukę języka i poznanie nowego stylu życia. Ponadto, wiele ofert pozwala na zaangażowanie się w projekty bliskie naszemu sercu, na przykład ochronę środowiska. 

Workaway jest często wykorzystywany przez osoby wyruszające w podróż dookoła świata jako sposób na zatrzymanie się na dłużej w jednym miejscu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 

Workaway 1 1024x640 - Workaway, Worldpackers, HelpX, GivingWay

Organizacja wyjazdu

Planowanie najlepiej zacząć od znalezienia interesującego nas miejsca. Choć wymienione wyżej strony wymagają uiszczenia opłaty rejestracyjnej, wszystkie pozwalają na przeglądanie i filtrowanie ofert. Warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak oczekiwane zaangażowanie, oferowane wyżywienie czy dostępność internetu. Weryfikacja konta jest potrzebna, gdy chcemy skontaktować się z wybranym miejscem. 

Organizując wyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem można pozwolić sobie na szukanie “idealnego” miejsca. Mając mniej czasu, lepiej jest wysłać zapytania do kilku miejsc, bo nie ma pewności, że uda się załapać albo że w ogóle dostanie się odpowiedź. 

Po nawiązaniu kontaktu z hostem przychodzi pora na ustalenie szczegółów takich jak konkretne zadania czy warunki do spania. Ze względów bezpieczeństwa warto postarać się o video rozmowę przed wyjazdem. Na tym etapie organizacja lub osoba przyjmująca mogą poprosić nas o wkład finansowy w celu pokrycia naszego wyżywienia. Choć z pewnością nie jest to standard, może się to zdarzyć. W takim wypadku, raz jeszcze przyjrzałbym się poprzednim referencjom, a nawet poszukał informacji o miejscu w Google. Może się zdarzyć, że miejsce jest niezwykle popularne i ludzie po prostu płacą, żeby tam być. Może się zdarzyć, że miejsce jest bardzo ubogie. A może być tak, że po prostu ktoś chce zarobić. 

Przed rozpoczęciem planowania, konieczną lekturą jest artykuł Rzeczy, których możesz nie wiedzieć o wolontariacie.

Wymagania

  • Znajomość języka angielskiego (lub innego języka obcego)
  • Wiek pozwalający na samodzielną podróż
  • Odpowiednie doświadczenie (rzadko; jeżeli konkretne miejsce tego wymaga)

Czy warto?

Zalety

  • Szansa na znalezienia “idealnego” wolontariatu pod względem długości trwania, miejsca i tematyki 
  • Sposób na zdobycie zakwaterowania i wyżywienia bez konieczności płacenia
  • Możliwość zobaczenia recenzji poprzednich wolontariuszy 
  • Często okazja do poznania innych wolontariuszy i podróżników

Wady

  • Portale (oprócz GivingWay) wymagają uiszczenia opłaty rejestracyjnej
  • Konieczność pokrycia kosztów związanych z podróżą
  • Do czasu dotarcia na miejsce, polegamy tylko na informacjach w internecie

Historie z Workaway

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.