Wolontariat za granicą

Wolontariat za granicą

Wyjazd na wolonariat za granicą jest jednym z najbardziej popularnych zajęć na czas trwania gap year. Podstawowym założeniem wolontariatu jest nieodpłata praca na rzecz organizacji, grupy społecznej lub wydarzenia.

Jako że nie otrzymuje się wynagrodzenia, wyjazd na wolontariat może czasami wiązać się z wysokimi kosztami. W tym artykule dowiesz się o możliwościach wyjazdu za granicę na każdą kieszeń.

Europejski Korpus Solidarności

EKS to program Unii Europejskiej, który pozwala młodzieży między 18 a 30 rokiem życia na wyjazd na wolontariat lub staż w jednym z krajów Unii lub krajów partnerskich. Przykładowe projekty EKS to wolontariat z uchodźcami w Grecji lub organizowanie kampanii na temat ochrony środowiska w Hiszpanii. 

Poprzednio program znany był pod nazwą European Voluntary Service. Wówczas aby wziąć udział w wyjeździe należało zarejestrować się poprzez organizację wysyłającą. Obecnie każdy uczestnik musi stworzyć konto na platformie europa.eu i może wyszukiwać możliwości na własną rękę. 

Wyjazdy w ramach EKS są w pełni finansowane, wliczając w to transport, zakwaterowanie i wyżywienie. Projekty mogą być krótkoterminowe (do 2 miesięcy) i długoterminowe (od 2 do 12 miesięcy). Co ważne każdy może spędzić łącznie maksymalnie 12 miesięcy na wyjazdach w ramach programu EKS w ciągu całego życia. 

Poznaj historię Tobiasza, który wyjechał na roczny EKS w Finlandii.

AIESEC

AIESEC to największa na świecie organizjacja młodzieżowa. Oficjalnie jest to organizacja studencka, ale również osoby niebędące studentami mogą brać udział w programach organizowanych przez AIESEC. Obecnie organizacja oferuje trzy rodzaje wyjazdów:
Global Volunteer – wyjazd na wolontariat z organizacją pozarządową. Trwa od 6 do 12 tygodni.
Global Entrepreneur – praca w start-upie, również od 6 do 12 tygodni.
Global Talent – staż za granicą trwający od 3 do 12 miesięcy.
Każdy z tych programów ma trochę inne wymagania, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej AIESEC. Aby wziąć udział, zainteresowana osoba musi znaleźć program dla siebie w bazie danych AIESEC, a następnie zaaplikować. Jeżeli otrzyma się ofertę, należy zapłacić opłatę administracyjną (ok. 700 zł). Na miejscu, organizacja goszcząca zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie lub daje pieniądze na pokrycie tych kosztów. Największą zaletą AIESEC jest możliwość wyjechania gdziekolwiek na świecie, nie tylko w Europie. 

Poznaj historię Kasi, która wyjechała na staż AIESEC w Brazylii.

Wolontariat za granicą 1 2 - Wolontariat za granicą

   

WWOOF

WWOOF to międzynarodowa organizacja zrzeszająca farmy organiczne. Wolontariat na takiej farmie, popularnie zwany WWOOFingiem, polega na pomaganiu rodzinie goszczącej w codziennych obowiązkach. W zamian za to, wolontariusz mieszka z rodziną i otrzymuje wyżywienie. Opróćz tego wolontariat w ramach WWOOF to świetna szansa na zapoznanie się z zasadami rolnictwa przyjaznego środowisku oraz refleksję nad tym skąd pochodzi nasze jedzenie na codzień. 

Farmy WWOOF można znaleźć w 120 krajach. Aby wyjechać na wolontariat, należy najpierw zarejestrować się w wybranym kraju (około 80-100 zł). Następnie z pomocą krajowej organizacji odszukuje się odpowiednie miejsce na wolontariat. 

Au Pair

Au pair to program wymiany kulturowej, gdzie mieszka się z rodziną goszczącą i zajmuje ich dziećmi. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł Co to jest au pair?

Poznaj historie Doroty, która wyjechała do USA oraz Kasi, który wyjechała do Wielkiej Brytanii.

Organizacja wyjazdu na własną rękę

Wyjazd za granicę na wolontariat wcale nie musi odbywać się za pośrednictwem organizacji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zorganizować wyjazd za granicę na własną rękę, przeczytaj ten artykuł.

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.