Tanie loty – Jak je znaleźć?

Tanie loty

Jeżeli bierzesz gap year, istnieje spora szansa, że na jakimś etapie Twojego roku przerwy gdzieś polecisz. Z tego powodu chciałbym podzielić się z Tobą wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć tanie loty. 

1. Korzystaj z wyszukiwarek lotów 

Dla każdego, kto choć raz kupował bilety lotnicze ta wskazówka wydaje się być banałem, ale warto zacząć od podstaw. Wyszukiwarek jest mnóstwo i każda z nich działa trochę inaczej, więc zachęcam do skorzystania z kilku na raz przy szukaniu lotu. Osobiście zawsze zaczynam od Skyscannera. Pełna lista wyszukiwarek znajduje się na dole artykułu. 

2. Elastyczność przede wszystkim!

Generalnie, im masz większą dowolność przy wyborze miejsca i czasu lotu, tym łatwiej będzie Ci znaleźć tanie bilety. Ceny zazwyczaj idą w górę na wakacje oraz w okresach świątecznych. W przypadku tych drugich, lot kilka dni przed lub kilka dni po może kosztować nawet kilkaset złotych mniej. 

Po drugie, rozważ różne lotniska wylotu i przylotu. Mieszkając w Krakowie, możesz oszczędzić wylatując na przykład z Katowic lub Rzeszowa. Z drugiej strony, należy sprawdzić ile kosztuje dojazd z alternatywnego lotniska do naszego miejsca docelowego. Na przykład bardzo tanie lotnisko Torp w Norwegii reklamowane często jako Torp-Oslo znajduje się w rzeczywistości 85 km od stolicy. Wysokie koszty norweskiego transportu publicznego mogą spowodować, że ostatecznie zapłacimy więcej niż lecąc do właściwego lotniska w Oslo. 

3. Lataj w tygodniu

Różnice w cenach między dniami roboczymi, a weekendem są zazwyczaj wyraźne. Jeżeli nic Cię nie trzyma, warto zmodyfikować plan podróży tak, aby wziąć to pod uwagę. 

4. Zidentyfikuj najdroższy segment podróży 

Loty międzykontynentalne zazwyczaj są droższe niż loty kontynentalne. Na przykład, chcąc dostać się do USA, warto poszukać jak najtańszych lotów przez Atlantyk, a pod nie dostosować pozostałą część podróży. 

Tanie loty 1 1024x684 - Tanie loty - Jak je znaleźć?

5. Korzystaj z tanich linii lotniczych

Podróżując w obrębie jednego kontynentu, tanie linie lotnicze będą zazwyczaj najtańszym wyborem. W Europie są to Ryanair, WizzAir i easyJet. W USA najtańsze są Spirit, Frontier i Southwest. Z kolei w Azji warto sprawdzić oferty Air Asia i Tiger Air. 

6. Podróżuj na lekko

Zwłaszcza, jeżeli zdecydujesz się na tanie linie lotnicze. Wzięcie na pokład czy do luku dodatkowego bagażu często wiąże się z opłatami, których można łatwo uniknąć. 

7. Kombinuj!

Podsumowując wszystkie powyższe wskazówki, łatwo zauważyć, że nie ma jednego prostego przepisu na znalezienie tanich lotów. Trzeba próbować i porównywać. Ja zazwyczaj zaczynam od szukania lotów z Polski do kraju docelowego w wybranym miesiącu i z czasem znajduję najlepszą kombinację dat oraz lotnisk. Czasami loty z przesiadkami będą tańsze niż loty bezpośrednie. Warto też osobno szukać i zamawiać loty w jedną i w drugą stronę.

Nie zapomnij sprawdzić innych środków transportu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce Podróże.

8. Zwróć uwagę gdzie kupujesz

Generalnie, zachęcam do kupowania biletów bezpośrednio od linii lotniczych. Pozwoli to uniknąć bólów głowy, jeżeli będziesz chcieć coś zmienić (np. dokupić bagaż) lub pojawią się problemy (np. lot zostanie anulowany). 

Jest jeden wyjątek od tej reguły: kiedy Twoja podróż w którąś stronę nie będzie gwarantowana przez jednego przewoźnika. Chodzi o sytuację, gdy przy przesiadce będziesz zmieniać linie lotnicze lub będziesz lecieć z tanimi liniami, które nie gwarantują przesiadki. Wówczas polecam skorzystanie z Kiwi – serwis gwarantuje zorganizowanie nam nowego lotu, jeżeli opóźniony lot uniemożliwi nam przesiadkę. 

Lista wyszukiwarek

Ogólne wyszukiwarki z wieloma możliwościami konfiguracji:

Wyszukiwarki z funkcją zobaczenia destynacji na mapie:

Wyszukiwarka pokazująca “nietypowe” loty:

Wyszukiwarka tanich lotów w Europie i Azji:

Wyszukiwarki uwzględniające również możliwość podróży pociągiem lub autobusem:


A Ty jak radzisz sobie ze znajdowaniem tanich lotów? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach lub napisz do mnie!

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.