7 rzeczy, które musisz zrobić w trakcie gap year

7 rzeczy, które musisz zrobić w trakcie gap year

W 2015 roku Gap Year Association w Stanach Zjednoczonych przeprowadziło ankietę wśród osób, które ukończyły gap year. W odpowiedzi na pytanie W skali od 1 do 10, jak prawdopodobne jest, że polecisz wzięcie gap year komuś innemu?, średnia odpowiedzi ankietowanych to aż 9,43! W tym artykule przyjrzymy się, co robiły w trakcie gap year osoby, które były najbardziej zadowolone z tego doświadczenia. 

W języku statystycznym, przedstawione poniżej czynności mają najwyższy pozytywny współczynnik korelacji z zadowoleniem z gap year. 

1. Zorganizowane podróżowanie

Zorganizowane podróżowanie jest niewątpliwym numerem jeden na tej liście. Chodzi tutaj o wyjazdy w grupie, z przewodnikiem lub w ramach programu. Co nie oznacza, że wyjazdu dla grupy znajomych nie możemy zorganizować sami!

2. Nawiązywanie nowych znajomości

Nieważne czy zdecydujesz się wyjechać czy zostaniesz w Twoim mieście, codziennie będziesz mijać na ulicy dziesiątki lub setki nieznanych Ci osób. Najwyższa pora, żeby zwolnić, rozejrzeć się wokół i odezwać się do innych. 

3. Mieszkanie z rodziną goszczącą

Wiele z rzeczy, których uczymy się w dzieciństwie, takich jak preferencje kulinarne czy poranne nawyki często nie zmieniają się przez całe życie. Dlatego zamieszkanie z rodziną goszczącą to świetna okazja na poznanie nowego trybu życia. Ponadto w przypadku wyjazdu za granicę, zyskujemy szansę na nauczenie się języka oraz poznanie innej kultury.

Jedną z możliwości na zamieszkanie z rodziną goszczącą jest wyjazd na au pair. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj.

4. Zarządzanie własnym budżetem

Nawiązując do artykułu Planowanie gap year w trzech krokach, stworzenie budżetu jest kluczowym elementem planowania roku przerwy. W dodatku jest to świetna szansa na rozwój zdolności organizacyjnych oraz nauczenie się odpowiedzialności.

Rzeczy gap year 2 - 7 rzeczy, które musisz zrobić w trakcie gap year

   

5. Przebywanie w nowym środowisku

Przede wszystkim zamieszkanie w nowym miejscu daje nam możliwość poznania innej kultury i nowych ludzi. Oprócz tego, możemy bardziej krytycznie spojrzeć na naszą rodzimą kulturę i zdać sobie sprawę, że nie wszystkie z naszych zachowań są “oczywiste” i “normalne”. Na przykład, dla osób z Bliskiego Wschodu zaskoczeniem może być, że weekend to sobota i niedziela (a nie piątek i sobota). 

6. Przygoda!

Ten punkt jest niejako podsumowaniem pozostałych. Jeżeli zdecydujesz się na wzięcie gap year, nie siedź w domu tylko pomyśl co możesz zrobić, aby wyrwać się z rutyny. Nie trzeba wcale wydawać fortuny na skok ze spadochronem. Równie (a nawet bardziej) ekscytująca może być podróż autostopem na Mazury lub kilkudniowa wyprawa w Tatry.

7. Pisanie pamiętnika

Każdy z nas prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu założył pamiętnik. Jeżeli planujesz gap year, warto rozważyć to ponownie! Spisywanie naszych wrażeń pozwala nam na refleksję nad naszymi przeżyciami oraz bycie bardziej wdzięcznym za pozytywne rzeczy, które nam się przytrafiają. 

Co nie działa?

Spośród 24 czynności przedstawionych w ankiecie, okazuje się, że dwie mają negatywną korelację z zadowoleniem z gap year. Pierwsza z nich to imprezowanie, a druga to płatna praca. Czy oznacza to, że w trakcie roku przerwy nie powinnno się chodzić na imprezy ani pracować? Prawdopodobnie nie. Rzecz w tym, żeby nie spędzić całego roku tylko na tych dwóch czynnościach. 

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.