Trzy rodzaje wolontariatu i rzeczy, których o nich nie mówimy

Trzy rodzaje wolontariatu

“Chcę być wolontariuszem” albo “planuję wyjechać na wolontariat” to popularne hasła wśród gapyearowiczów. Dopiero po byciu wolontariuszem w różnych miejscach zdałem sobie sprawę, że wolontariat wolontariatowi nierówny. W tym artykule piszę, jakie są rodzaje wolontariatu oraz o czym warto pamiętać podejmując się każdego z nich. 

Poniżej opisuję drobne kruczki, które niekoniecznie przychodzą na myśl, kiedy podejmujemy decyzję co do wolontariatu. Tym bardziej nie przychodzą nam do głowy, kiedy czekamy w domu podekscytowani na wyjazd. A właśnie wtedy chwila refleksji jest najbardziej potrzebna. 

Wolontariat “dla sprawy”

Jest to prawdopodobnie pierwszy rodzaj wolontariatu, który przychodzi na myśl, kiedy myślimy o wolontariacie – pomoc w parku narodowym, opieka nad dziećmi czy sprzątanie plaży. Chodzi tutaj o zajęcia, w które angażujemy się, ponieważ są zgodne z naszymi wartościami i poprzez nasze działania chcemy przyczynić się do polepszenia świata. Podejmując się tego rodzaju wolontariatu (bardzo często w krajach rozwijających się/Globalnego Południa) należy obowiązkowo zapoznać się z pojęciem etycznego wolontariatu. Sporo o tym piszę w artykułach Rzeczy, których możesz nie wiedzieć o wolontariacie i 7 kroków, żeby wybrać etyczny wolontariat. Zachęcam do zapoznania się z nimi, a póki co zapamiętaj jedno: zawsze upewnij się, że Twój wolontariat przyniesie więcej korzyści niż strat. Możesz to zrobić poprzez zaangażowanie się w miejscach, w których możesz wykorzystać swoje obecne umiejętności i mocne strony. Zadaj sobie pytanie: czy był(a)bym dopuszczony/a do podobnych zadań w moim miejscu zamieszkania? 

Wolontariat “żeby być w miejscu”

Czasami podejmujemy się wolontariatu w jakimś miejscu w zamian za dach nad głową oraz trochę jedzenia. Jest to model szczególnie spopularyzowany przez Workaway oraz WWOOF. Czasami wolontariat trwa kilka dni, jeżeli miejsce docelowe jest dla nas tylko przystankiem na trasie. Z drugiej strony, jeżeli miejsce jest szczególnie malownicze lub ciekawe można zostać w nim przez kilka tygodni lub miesięcy. Niektórzy podejmują się takiej nieodpłatnej pracy na przykład w letnich kurortach lub w miejscach, gdzie chcą nauczyć się nowego języka.

Trzy rodzaje wolontariatu 1 1024x681 - Trzy rodzaje wolontariatu i rzeczy, których o nich nie mówimy

Z własnego doświadczenia chciałbym zaznaczyć, że w takich przypadkach warto zwrócić szczególną uwagę na ustalenia dotyczące ilości godzin i dni w tygodniu, które spędza się na pomocy. Domyślnie jedziemy do tego miejsca, aby skorzystać z walorów, które oferuje… a mogą mieć one o wiele mniejszą wartość, jeżeli będziemy zajęci codziennie od 10:00 do 17:00. Oprócz tego zachęcam do porozmawiania z hostami o zakresie obowiązków oraz warunkach zakwaterowania i wyżywienia. Może warto zacząć od okresu próbnego i przedłużyć pobyt w zależności od zadowolenia.

Wolontariat dla zdobycia umiejętności 

Innymi słowy chodzi tutaj o nieodpłatny staż – zaangażowanie się z organizacją lub nawet firmą przede wszystkim po to, żeby zdobyć nowe umiejętności, poszerzyć swoją sieć kontaktów oraz mieć dodatkowy wpis w CV. Jeżeli jesteś na początku swojej kariery to takie doświadczenie może być wspaniałą lekcją i milowym krokiem w kierunku zdobycia płatnej posady. Chciałbym jednak zachęcić do przemyślenia czy taki wolontariat jest na pewno “fair” dla Ciebie. Wiele menadżerów będzie argumentowało, że początkujący jest większym ciężarem dla firmy niż wsparciem i spółka musi poświęcić wiele zasobów na przystosowanie go do pracy. Bez wątpienia mają rację, tyczy to się jednak pewnego okresu startowego. Jeżeli będziesz na danym stanowisku przez kilka miesięcy to z czasem Twój wkład w funkcjonowanie firmy będzie coraz większy. W przeciwnym wypadku zapewne by Cię nie trzymali. 

Moim celem nie jest podburzanie Cię przeciwko potencjalnemu (lub obecnemu) pracodawcy. Po prostu chciałbym zachęcić Cię do przemyślenia Twojej wartości oraz oczekiwań. Niedawno Parlament Europejski uchwalił, że wszyscy pracujący tam stażyści (głównie studenci) muszą otrzymywać wynagrodzenie. Paradoksalnie, przyznanie Ci wynagrodzenia może przynieść duże korzyści Twojej firmie. Pracodawca zacznie postrzegać Cię jako prawdziwego pracownika. Nie będzie też marnował Twojego czasu na zadania, które nie są priorytetami dla firmy. Z kolei Tobie wzrośnie motywacja. 

Podsumowanie

Podsumowując, powyższe punkty sprowadzają się do jednego: przemyśl co będziesz robić na wolontariacie, czy będzie to dobre dla Ciebie i dla innych, czy to polubisz. Generalnie, wolontariat jest wspaniałym sposobem na spędzenie roku przerwy. Liczę, że będzie to dla Ciebie niezapomniany czas (w pozytywnym sensie!). 

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.