O gap year dla przedstawicieli uczelni

Obecnie jedyna rzecz, która łączy gap year i uczelnie to fakt, że pozwalają na wzięcie roku dziekańskiego. Oprócz tego, polskie uczelnie nie mają wypracowanego stanowiska w sprawie gap year. W moich działaniach chciałbym jednak dotrzeć także do nich.

Zalety gap year

Na Rok w Bok w wielu miejscach można przeczytać o tym, jakie korzyści z wzięcia gap year odnoszą studenci. Niemniej wzięcie gap year przez przyszłych studentów może być przydatne również dla uczelni. Mogą to być całkiem wymierne korzyści wpływające na pozycję uczelni w rankingach czy stabilność finansową. Szerzej piszę o tym w artykule Gap year studenta, a korzyści dla uczelni.

Zresztą przyznanie przez uczelnie znajdujące się w światowej czołówce, że gap year jest ważny i przydatny nie jest niczym nowym. Zachęcam do przeczytania Dlaczego Harvard wspiera gap year.

Propozycje zmian na uczelniach

Wcześniej wspomniany rok dziekański pozwala na wzięcie roku przerwy od studiów, kiedy już się je rozpoczęło. Jednak wzięcie gap year od razu po maturze naraża studenta na ryzyko niedostania się na studia rok później, ze względu na potencjalną zmianę progów punktowych. Czy istnieje sposób, żeby temu zaradzić i uczynić decyzję o wzięciu gap year bardziej bezpieczną? Tak. Oto Zmiana na polskich uczelniach, której potrzebujemy.

Dla przedstawicieli uczelni oraz innych osób zainteresowanych wprowadzeniem takich zmian przygotowałem broszurę informacyjną. Możesz pobrać ją tutaj. Jeżeli interesuje Cię dołączenie do wysiłków na rzecz wprowadzenia tych zmian, zachęcam do kontaktu korzystając z formularza poniżej.