Moje dziecko chce wziąć gap year

“Mamo, tato, chcę wziąć gap year”
Jeżeli słyszałeś lub słyszałaś to zdanie od Twojego dziecka i nie wiesz co dalej, jesteś we właściwym miejscu. Poniżej postaram się odpowiedzieć na najczęstsze obawy rodziców, których dzieci chcą wziąć gap year.

O co chodzi z gap year?

Gap year jest niezbyt popularny w Polsce, więc zrozumiałym jest, że możesz nie wiedzieć co to jest gap year i dlaczego Twoje dziecko chciałoby go wziąć. Często słyszy się, że “po gap year nie wraca się na studia” albo że “to jest dziura w życiorysie”. W odpowiedzi na te wątpliwości przygotowałem kilka podstawowych artykułów:

Znajdziesz tam sporo statystyk i danych opartych na badaniach oraz historie z życia osób, które wzięły gap year.

Czy to jest bezpieczne?

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas gap year z pewnością będzie Twoim priorytetem. Staram się w tym pomóc i dlatego przygotowałem ABC bezpiecznego gap year. Oczywiście zawsze można przedsięwziąć dodatkowe środki bezpieczeństwa. Rzecz w tym, żeby przygoda była bezpieczną przygodą. A czy może być? Jak pokazuje wiele historii osób po gap year – tak.

Jak rozmawiać o gap year?

Idea gap year może Ci się nie podobać i możesz uważać, że nie jest to odpowiednia ścieżka dla Twojego dziecka. Niemniej warto poświęcić trochę czasu na zrozumienie dlaczego syn bądź córka chcą go wziąć. Następnie pomyśl jakie masz obawy. Chodzi o bezpieczeństwo? O pieniądze? A może o studia? Przedstaw dziecku swoje wątpliwości, bo tylko dzięki dialogowi uda Wam się dojść do porozumienia.

Co mówią inni rodzice?

W zakładce Historie możesz znaleźć relacje różnych osób z ich roku przerwy. Poprosiłem kilka osób, aby zrelacjonowali jak do ich decyzji podeszli ich rodzice oraz jak widzą ją z perspektywy czasu. Oto odpowiedzi:

PrzedPo
Moi rodzice bali się, bo gap year to coś nowego, ale wspierali mnie i wierzyli, że wiem, co robię.Dzisiaj widzą jak wydoroślałam, otworzyłam się na świat i jego możliwości. Myślę, że są ze mnie ogromnie dumni!
Na początku nie za bardzo chcieli, żebym wyjeżdżał – w Polsce gap year nie jest zbyt popularny.Teraz moi rodzice są bardzo dumni ze mnie, że podjąłem taką decyzję. Wiedzą, że robię to, co lubię i cały czas się rozwijam. 
Mój tata był przychylny. Uznał, że jest to świetna możliwość, aby jego syn się usamodzielnił. Mama, jak to mama – pomysł się spodobał, ale bardzo się martwiła i nie chciała się zgodzić.Dzisiaj uważają, że był to świetny pomysł, dzięki któremu otrzymałem wiele wartości dodanej i jestem szczęśliwy.