Planowanie gap year w trzech krokach

Planowanie gap year w 3 krokach

Planowanie gap year to prawdopodobnie najważniejsza część całego roku. Z jednej strony, będzie przed Tobą ogrom możliwości, ale z drugiej, nic nie stanie się z samo z siebie. To od Ciebie będzie zależało czy Twój gap year będzie przygodą życia, czy gorzko żałowaną decyzją. Poniżej przedstawione są trzy ogólne kroki, które zwiększą Twoją szansę na powodzenie. 

“Jeżeli poniesiesz porażkę przy planowaniu, to planujesz porażkę.” 
Benjamin Franklin

1. Wyznacz swoje cele

Jeżeli masz już za sobą decyzję o wzięciu gap year, to prawdopobnie wiesz mniej więcej dlaczego chcesz to zrobić. Może to być potrzeba odpoczęcia od studiów, a może to być chęć rozwinięcia Twoich umiejętności językowych i wyjazdu za granicę. Teraz pora na to, żeby określić, co chcesz w trakcie tego roku osiągnąć. Co ważne, nie myśl o tym, w jakie czynności planujesz się zaangażować (np. wyjazd za granicę, wolontariat). Skup się na tym, jakie cechy, doświadczenia lub osiągnięcia chcesz mieć na koniec tego roku, na przykład:

 • Chcę nauczyć się płynnie rozmawiać po włosku.
 • Chcę zdobyć doświadczenie w wybranej dziedzinie pracy.

Dzięki takiemu podejściu, będziesz w stanie pomyśleć, jakie czynności będą najlepsze, żeby osiągnąć te cele.

Aby móc lepiej określić swoje cele, możesz zastosować formułę SMART (Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound). W skrócie, chodzi o to, żeby Twoje cele były mierzalne oraz ograniczone w czasie. Dzięki temu, będziesz w stanie określic czy faktycznie zostały one osiągnięte. W praktyce wygląda to tak:

 • Do końca grudnia będę w stanie odbyć 15-minutową rozmowę po włosku. 
 • Do końca lipca przepracuję 4 miesiące w firmie informatycznej. 

  

2. Miej plan na przynajmniej trzy najbliższe miesiące

Masz już cele na Twój gap year? Wspaniale! Teraz należy pomyśleć, w jaki sposób możesz je osiągnąć. 

Załóżmy, że Twoim pierwszym celem jest nauczenie się włoskiego. Istnieje kilka opcji, które od razu przychodzą do głowy:

 1. Wyjazd do Włoch na wolontariat, au pair lub do pracy.
 2. Jeżeli masz odłożone pieniądze, intensywny program nauki języka włoskiego.

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i każde może być wspaniałym doświadczeniem. Warto jednak pomyśleć o bardziej nieszablonowych podejściach do tego wyzwania. Jeżeli innym z Twoich celów jest zwiedzenie Azji, możesz poszukać partnera do wyprawy z Włoch, poprzez strony takie jak TripTogether lub Travel Buddies. Ponadto, dzięki internetowi każdy może nauczyć się włoskiego niezależnie od miejsca zamieszkania. Prawdopodbne jest, że gdzieś w okolicy mieszka ktoś z Włoch, kto z chęcią pomógłby Ci w nauce, a jeżeli nie, z pomocą przychodzą aplikacje i strony internetowe takie jak Duolingo lub Tandem. W międzyczasie, możesz zaangażować się w wolontariat w lokalnej społeczności lub pracować. Podsumowując, zastanów się, co możesz zrobić, żeby osiągnąć kilka z Twoich celów za jednym zamachem i nie ograniczaj się do najpopularniejszego rozwiązania. 

Planowanie gap year w 3 krokach 1 2 - Planowanie gap year w trzech krokach


Dlaczego warto planować na trzy miesiące do przodu? Jeżeli zabierzesz się za coś, w szczególności zdecydujesz się na wyjazd, nie chcesz przez cały czas martwić się, gdzie będziesz jutro spać albo co będziesz jeść w ten weekend. Oczywiście, nie ma nic złego w improwizacji, ale dobrze jest mieć zapas gotówki i plan B. Ponadto, jeżeli chcesz odbyć wolontariat lub pracować, zdobycie miejsca może wcale nie być takie łatwe, więc chcesz mieć pewność, że nie spędzisz najbliższych trzech tygodni na kanapie.
 

3. Stwórz budżet

Wiesz już co chcesz robić i dlaczego? Świetnie! Ale ile Cię to tak naprawdę będzie kosztowało? Załóżmy, że Twój plan wygląda tak:

 • Wrzesień-październik: Praca w Niemczech
 • Listopad: Wycieczka do Tajlandii

Kilka minut wyszukiwania w internecie da nam odpowiedź, że w dwa miesiące w Niemczech można zarobić około 8000 zł, a na miesiąc w Tajlandii będzie potrzebne około 7500 zł. Wygląda na to, że skończymy z pół tysiąca złotych zapasu. Przy planowaniu budżetu należy jednak być o wiele bardziej uważnym. Kilka z najważniejszych czynników, o których nie można zapominać to:

 • Koszty transportu, w tym bilety lotnicze i taxi
 • Koszt ubezpieczenia
 • Opłata za wizę wstępu do kraju 
 • Podatki dochodowe 
 • Koszty zamieszkania i wyżywienia 

Biorąc powyższe wydatki pod uwagę, zyski z wyjazdu do Niemiec prawdopodobnie się zmniejszą, a koszt wyjazdu do Tajlandii wzrośnie o cenę biletów lotniczych. Jednakże, nie oznacza to, że należy zrezygnować z wymarzonego wyjazdu. Jednym z rozwiązań jest wydłużenie wyjazdu do Tajlandii o dwa czy trzy tygodnie i spędzenie ich na nauce angielskiego w lokalnej społeczności. Dzięki temu, zarobisz trochę pieniędzy oraz poznasz nowe osoby, które pomogą Ci zorganizować resztę wyjazdu i znaleźć tańsze alternatywy. 

W awaryjnej sytuacji, prawdopodobnie poprosisz rodziców lub znajomych o wsparcie finansowe. Niemniej jednak, do takiej sytuacji wcale nie musi dojść. Z pomocą internetu, w trakcie jednego dnia możesz znaleźć niezbędne informacje, aby oszacować koszty, a w razie problemów równie łatwo jest znaleźć blogi podróżników, którzy byli w interesującym Cię kraju.

Wskazówka: W dobrym budżecie, w kosztach zawsze zawiera się dodatkowe 5-10% na nieprzewidziane wydatki. 

Planowanie gap year – podsumowanie

W tym wpisie przedstawione zostały ogólne kroki niezbędne przy planowaniu gap year. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnych czynnościach, takich jak wolontariat lub praca za granicą, zajrzyj tutaj. Oczywiście bycie tak zorganizowanym nie jest koniecznością. Gap year może być tą jedną okazją w życiu, kiedy zdecydujesz się pójść na żywioł, tak jak Sonia Wargacka. Może to być jeszcze lepsza przygoda!

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.