Organizowanie gap year na własną rękę

Organizowanie gap year na własną rękę

Jeżeli masz już za sobą artykuł Planowanie gap year w trzech krokach, z pewnością wiesz co chcesz zrobić w trakcie Twojego roku przerwy. Jedną z możliwości jest zorganizowanie pracy lub wyjazdu na własną rękę. W tym artykule przyjrzymy się narzędziom oraz serwisom, z których możesz skorzystać, aby to zrobić. 

Wolontariat

Workaway to prawdziwy skarb dla wszystkich zainteresowanych zorganizowaniem wyjazdu za granicę na własną rękę. Na tej stronie możemy znaleźć listę osób oraz organizacji poszukujących wolontariuszy z całego świata. Niezależnie czy chodzi Ci o wolontariat z organizacją pozarządową, na farmie, w szkole czy zaopiekowanie się dziećmi, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przeglądanie możliwości jest za darmo, ale aby otrzymać możliwość kontaktu z innymi, konieczna jest rejestracja i uiszczenie opłaty w wysokości 38 dolarów za rok. Co do samego wyjazdu, wszystko zależy od hosta. Czasami rodzina/organizacja goszcząca pokrywa wszystkie koszty, a czasami uczestnik musi zorganizowa zakwaterowanie i wyżywienie na własną rękę. Na szczęście, wszystkie informacje można łatwo odnaleźć na stronie, w tym opinie osób, które poprzednio pomagały w danym miejscu.

Podróżowanie

Tanie podróżowanie jest świetnym sposobem na odwiedzenie nowych miejsc, a także na poszerzenie swoich horyzontów. Po pierwsze, kiedy operujemy małym budżetem, uczymy się jak wyciągnąć makismum z tego co mamy. Po drugie, często będziemy korzystać z pomocy tubylców, co da nam możliwość nawiązania nowych znajomości.

Transport

Wybór najlepszego środka transportu będzie zależał od kierunku wyjazdu. W przypadku podróży w Europie, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z autobusów (Flixbus) lub pociągów. Eurail to bilet, który pozwala na korzystanie z dowolnych pociągów w Unii Europejskiej w wybranym przedziale czasowym. W przypadku dalszych podróży, konieczne może być skorzystanie z samolotu. Na szczęście dzięki liniom takim jak WizzAir czy Ryanair, loty są dzisiaj dostępne na każdą kieszeń. Nawet loty do Stanów Zjednoczonych są w przystępnych cenach, przede wszystkim linii Norwegian i Icelandair.

Aby znaleźć dogodne loty, najlepiej jest skorzystać z porównywarek cen, takich jak Skyscanner, StudentUniverse oraz Momondo. Ważne jest, żeby zamawiać bilety bezpośrednio na stronie linii lotniczych, a nie pośredników – ceny są zazwyczaj niższe oraz łatwiej jest uzyskać wsparcie w razie problemów.

Organizowanie na własną rękę 1 - Organizowanie gap year na własną rękę

  

Zakwaterowanie

O ile nie decydujesz się na wyjazd pod namioty, prawdopodobnie będzie Ci potrzebne miejsce, gdzie możesz zostać na noc. Strony takie jak Airbnb czy Booking pozwalają na znalezienie tanich pokoi, hoteli i pensjonatów, ale najbardziej oszczędnościową opcją jest coachsurfing. Ten styl podróżowania polega na mieszkaniu u osoby lub rodziny goszczącej. Aby to zaaranżować należy z wyprzedzeniem skontaktować się z potencjalnym hostem. Największą społecznością tego typu jest Couchsurfing.com, do której należy 12 milionów ludzi z całego świata. Korzystanie z usługi oraz pobyt są darmowe, a jeżeli zawiąże się bliski kontakt z osobami goszczącymi, można liczyć na otrzymanie jedzenia lub oprowadzenie po mieście.

Mentoring

Mimo że organizujesz gap year na własną rękę, czasami warto jest mieć wsparcie kogoś z większym doświadczeniem. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z usług konsultantów, takich jak EnRoute Consulting. Z drugiej strony istnieją programy wsparcia dla osób planujących wyjazd za granicę takie jak Edventurist czy Unschooling. Korzystając z nich, gapyearowicz nadal pozostaje niezależny, ale otrzymuje mentoring oraz wsparcie w wyszukiwaniu możliwości wyjazdu i zorganizowaniu wyprawy. 

   

Staże, konferencje, konkursy, stypendia

Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu, jak grzyby po deszczu wyrosły strony oraz grupy, na których można znaleźć najróżniejsze możliwości wyjazdu. Wśród nich można znaleźć wolontariaty, staże, konferencje, konkursy czy stypendia. Co ważne, wiele z nich jest fundowanych.

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.