O Rok w Bok

Nie wiesz jakie studia lub ścieżkę kariery wybrać? 
Zastanawiasz się nad zrobieniem gap year? 
Szukasz pomysłów na przeżycie przygody? 

Jesteś we właściwym miejscu! Rok w Bok to pierwsza strona poświęcona tematyce gap year w języku polskim.

Dzięki Rok w Bok, dowiesz się:

   

Ale Rok w Bok to coś więcej!

Promowanie idei gap year to dopiero początek!
Póki co, chcę wspierać osoby, które rozważają i planują gap year, ponieważ rok przerwy to wspaniała szansa na poszerzenie horyzontów oraz przeżycie historii życia. Niemniej, moje długoterminowe cele to:

  • Wspieranie osób, które decydują się na niekonwencjonalne ścieżki kariery, odbiegające od tradycyjnego schematu: szkoła > studia > zatrudnienie w firmie. 
  • Promowanie stylu życia, gdzie pasja, a nie pieniądze są głównymi czynnikami w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery.
  • Podnoszenie świadomości na temat konieczności działania w świetle problemów społecznych oraz środowiskowych w Polsce i na świecie.

   

Jak powstał Rok w Bok

Kiedy byłem w liceum, interesowałem się marketingiem. Wobec tego, bardzo się ucieszyłem, że na wakacje udało mi się zdobyć pracę w wydziale marketingu w dużej firmie. Pierwszego dnia byłem bardzo podeskcytowany, kiedy menadżerka tłumaczyła mi zakres moich obowiązków. Gdy już wiedziałem co i jak, z zapałem zabrałem się do pracy. Pierwszy dzień szybko mi zleciał, tak samo jak i cały pierwszy tydzień.
Mniej więcej w drugim tygodniu coś się we mnie zadziało. Kilka dni pracy od 9 do 5 to nic strasznego, ale zacząłem się męczyć faktem, że codziennie przez osiem godzin siedzę przed komputerem. Ponadto, zdałem sobie sprawę, że ta praca wcale mi się tak nie podoba. Zamiast promowania czegoś, na czym mi zależy (np. mojej szkoły), spędzałem czas klikaniu i powtarzaniu tych samych zadań każdego dnia.

Nie była to zła praca, ponieważ bardzo dużo się nauczyłem. Niemniej, nie mam wątpliwości, że nie byłbym w stanie pracować w tym zawodzie dużo dłużej. Wobec tego, pojawiło się w mojej głowie pytanie: Ile ludzi spędza lata edukacji na przygotowaniu się do zawodów, które później im się nie podobają? 
Im więcej rozmawiałem z osobami wokół mnie, tym częściej słyszałem, że to co teraz robią to zupełnie co innego niż to, co studiowali, bo nie znaleźli pracy albo im się nie spodobała. Z drugiej strony, wiele osób nawet nie stara się zdobyć wymarzonego zawodu, ponieważ wolą wybrać coś „bezpieczniejszego”. 
W odpowiedzi na te problemy powstał Rok w Bok – aby zachęcić ludzi do przetestowania swoich planów na przyszłość oraz odkrycia pasji i podążania za nimi.
 

O mnie

O Rok w Bok - O Rok w Bok
Foto: Dominika Strzelecka


Nazywam się Beniamin Strzelecki i ukończyłem liceum w maju 2018. Przez ostatnie dwa lata nauki uczyłem się w międzynarodowym liceum EMIS w Izraelu. Obecnie jestem w trakcie mojego roku przerwy przed rozpoczęciem studiów. Pierwszy semester spędzam w Stanach Zjednoczonych w inkubatorze przedsiębiorczości Watson Institute. We wrześniu 2019 rozpocznę studia na Uniwersytecie Nowojorskim w Abu Dhabi. Planuję studiować inżynierię. Interesuję się kwestiami środowiskowymi, edukacją oraz sprawami młodzieży.

Chcesz ze mną porozmawiać? Skorzystaj z tego formularza, napisz do mnie na email lub na Facebooku.