6 mitów na temat gap year

6 mitów na temat gap year

Rok przerwy po ukończeniu szkoły średniej lub na innym etapie kariery, tzw. gap year, z pewnością jest ciekawym doświadczeniem. Niemniej, jak każda inna decyzja, ma swoje wady i zalety. W Polsce wybór gap year nie jest zbyt popularny. Wobec tego, istnieje wiele stereotypów wokół tego tematu, które mogą zniechęcić potencjalnych gap yearowiczów. W tym artykule przedstawiamy popularne mity na temat gap year, które jednak nie znajdują pokrycia w rzeczywistości.

1. Tylko uczniowie w USA biorą gap year

W Polsce często spotyka się z opinią, że gap year to pomysł rodem z USA. Tymczasem, kiedy przedstawi się tę tezę rozmówcy ze Stanów Zjednoczonych, zazwyczaj usłyszy się, że jest odwrotnie – gap year w Europie jest o wiele popularniejszy niż w USA. Okazuje się, że rok przerwy przed studiami to pomysł, który pochodzi z Wielkiej Brytanii. I faktycznie w wielu krajach w Europie jest on nadal bardzo popularny.

W niektórych krajach, takich jak Norwegia, Dania czy Turcja, przeszło 50% absolwentów liceum bierze rok przerwy przed studiami. Warto wiedzieć, że obywatele UE mogą bezpłatnie wziąć udział w wolontariatach i stażach za granicą w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. W USA koszty zorganizowanych programów gap year zazwyczaj przekraczają 30 000 dolarów.

2. Po gap year, ludzie nie wracają na studia

Bezdyskusyjnie jest to najczęściej słyszana odpowiedź, po zadaniu pytania Co sądzisz na temat gap year? Ale kiedy spytamy się Czy znasz kogoś, kto przerwał naukę po gap year? zazwyczaj słyszymy tylko Kuzyn mówił mi, że wujek jego kolegi… albo Gdzieś kiedyś słyszałem, o kimś takim tylko teraz nie pamiętam gdzie.

Rzekomo absolwent liceum po wzięciu roku przerwy i zarobieniu kilku tysięcy złotych (lub euro) będzie tak oszołomiony zarobkiem, że nigdy już nie będzie chciał wrócić na studia. Ale czy ambitna młoda naprawdę będzie chciała zaniechać dalszej nauki? Prawdopodobnie nie. Po kilku miesiącach pracy, większość z nas będzie chciała poszerzyć swoją wiedzę, aby zdobyć lepszą pracę lub rozpocząć biznes na własną rękę. A jeżeli taka osoba faktycznie zrezygnuje ze studiów, to może nawet lepiej, że tak się stało. Bo w przeciwnym wypadku, po co spędzać kilka lat na studiach, jeżeli i tak robiłoby się to samo?

W każdym razie, badania Gap Year Association pokazują, że 90% osób, które wzięły gap year przed lub w trakcie studiów, po roku wraca na uniwersytet. Co warto zauważyć, zazwyczaj są oni bardziej zdeterminowani do nauki oraz osiągają wyższą średnią ocen niż ich rówieśnicy.

6 mitow na temat gap year 1 2 - 6 mitów na temat gap year

 

3. Gap year jest tylko dla bogatych

Gap year może być drogi, to prawda. Utrzymanie jednej osoby przez rok to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Istnieją jednak trzy alternatywy, które pozwalają zmniejszyć koszty życia w trakcie roku przerwy i które czynią go przystępnym.

Po pierwsze można wziąć udział w zorganizowanym programie akademickim lub wolontariackim, w którym koszty życia będą pokryte. Z roku na rok, istnieje coraz więcej takich możliwości, począwszy od Erasmus+, a skończywszy na programach takich jak Watson Institute. Po drugie na czas gap year można przenieść się do kraju, gdzie koszty życia są znacznie niższe, np. w Azji Południowo-Wschodniej. Są to coraz popularniejsze miejsca wśród turystów, niemniej można spokojnie wyżyć tam za kilkanaście złotych dziennie.

Trzecia opcja to trik, bo chodzi tutaj o znalezienie pracy. Może to być pierwsza praca, jeżeli chodzi o absolwentów liceum. Może to być praca w nowej branży lub w innym kraju, dla studentów i osób już pracujących. Popularnym rozwiązaniem jest praca przez kilka miesięcy w Europie Zachodniej, aby następnie spędzić resztę roku na podróżach i wolontariacie w tańszych miejscach, takich jak wyżej wspomniana Azja Południowo-Wschodnia.

A jeżeli żadna z tych opcji nie jest odpowiednia, zawsze można zostać w domu i znaleźć pracę w rodzimym mieście.

4. Gap year jest tylko dla tych, którzy zawalili maturę

Mogłoby się wydawać, że gap year to coś dla słabych uczniów, którzy potknęli się przy aplikowaniu na studia i muszą czekać do następnego roku. Faktycznie tak może się zdarzyć.

Jednakże podjęcie decyzji o wzięciu roku przerwy to poważna decyzja, a zaplanowanie całego roku na własną rękę w wieku 18-19 lat to ogromna odpowiedzialność. Niewiele jest osób, które odważą się na ten krok, a jeszcze mniej wprowadzi swoje plany w życie od początku do końca. Wobec tego, łatwo jest zauważyć, że potrzeba sporo wytrwałości i samoorganizacji, aby poradzić sobie z tym przedsięwzięciem.

6 mitow na temat gap year 2 2 - 6 mitów na temat gap year

 

5. Gap year to dziura w życiorysie

Inna wersja tego mitu to Jeżeli wezmę gap year, będę rok w plecy. W pewnym sensie jest to prawda. Jeżeli weźmie się gap year, prawdopodobnie ukończy się studia rok później niż rówieśnicy. Niemniej wzięcie tego roku da szansę na dogłębne przemyślenie kierunku studiów. Dzięki temu zmniejsza się szansa na przerwanie studiów przed czasem, a zwiększa na wybranie czegoś, co faktycznie będzie przydatne w przyszłości.

Ponadto gap year to coś zupełnie odwrotnego niż dziura w życiorysie. Wzięcie roku przerwy to szansa na zdobycie (międzynarodowego) doświadczenia, które będzie dodatkowym atutem w poszukiwaniu studiów. Oczywiście leżenie z nogami do góry przez rok nie pomoże nam w przyszłości. Jednak jeżeli pracodawca będzie musiał dokonać wyboru między dwoma świeżymi magistrami z podobnymi wynikami, a jeden z nich będzie miał w CV zorganizowanie własnego projektu społecznego, wyjazd na staż za granicę, pracę w międzynarodowym zespole lub płynną znajomość dwóch obcych języków, to którego z nich wybierze?

6. Jest dla mnie za późno na gap year

Ten mit jest bardzo popularny wśród osób, które rozpoczęły już karierę. Poświęcamy mu osobny artykuł, Kiedy wziać gap year?

W skrócie

  1. Branie gap year w Europie jest popularniejsze niż w USA. Ponadto, w Europie jest więcej możliwości na czas roku przerwy
  2. 90% studentów biorących gap year wraca po roku na uczelnię.
  3. Dobrze zorganizowany gap year może być za darmo, a nawet pozwoli zarobić
  4. Zaplanowanie gap year nie jest proste i jest szansą na wykazanie się talentem
  5. Gap year jest szansą na zdobycie doświadczenia przydatnego później w pracy
  6. Zrobienie gap year jest możliwe na każdym etapie kariery

   

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.