Jak rozmawiać o gap year z rodzicami

Jak rozmawiać o gap year z rodzicami

Gap year może być trudną ideą do sprzedania rodzicom. Kontynuacja nauki od razu po maturze wydaje się być bezpiecznym wyjściem, więc zrozumiałe jest, że mogą preferować to od podróży po świecie czy wolontariatu.

Z tego powodu warto jest poświęcić czas na rozmowę, żeby przekonać ich o słuszności naszej decyzji. W tym artykule dzielę się kilkoma wskazówkami, jak się do tego zabrać. Poniższe rady pochodzą z mojego doświadczenia lub innych osób po gap year, z którymi rozmawiałem. Niemniej, Ty jesteś osobą, która najlepiej zna Twoich rodziców i nikt nie wie lepiej od Ciebie, jakie podejście lub argumenty będą działały w rozmowie z nimi. 

Dajcie sobie czas

W Polsce gap year nie jest zbyt popularny i może tak być, że Twoi rodzice nigdy nie słyszeli o tej idei, więc warto jest oswoić ich z tą ideą z wyprzedzeniem. Ja wspomniałem moim rodzicom po raz pierwszy o gap year w marcu w ostatniej klasie liceum, kiedy nie byłem jeszcze pewny czy będę go brał. W trakcie tej pierwszej rozmowy przedstawiłem im dlaczego ludzie biorą gap year, jakie są zalety i podałem kilka przykładów gap yearowiczów. W momencie, kiedy powiedziałem im o zamiarze wzięcia roku przerwy, nie byli pozytywnie nastawieni, ale było ich łatwiej przekonać przywołując argumenty, które już znali niż wprowadzać je do rozmowy w momencie uniesienia. 

Dojście do porozumienia w sprawie gap year to zdecydowanie bardziej przypomina maraton niż sprint. Ten proces może trwać dwa miesiące lub więcej, więc nie wahaj się przedstawić tej idei z wyprzedzeniem i nie naciskaj podczas pierwszej rozmowy. 

Oto porada od Tobiasza: “Myślę, że warto zacząć rozmawiać z rodzicami dużo przed planowaniem gap year. Na przykład moi rodzice uważali, że to będzie stracony rok. Wytłumaczyłem im dokładnie plusy takiego wyjazdu i wtedy zrozumieli, że przez tak spędzony rok można się nauczyć więcej o życiu niż przez 12 lat w szkole.”

Poświęcenie czasu na przetrawienie tego pomysłu pomoże nie tylko rodzicom, ale także Tobie. Dzięki temu zdasz sobie sprawę czy faktycznie będzie to dla Ciebie wartościowe przeżycie. Może się okazać, że była to tylko chwilowa zachcianka, która bezsensownie naraziła Twoje relacje z rodzicami. 

Miej gotowy plan

Twoi rodzice włożyli dużo wysiłku w wychowanie Ciebie. Chcą widzieć jak dokonujesz właściwych wyborów i stajesz się szczęśliwym człowiekiem. Pokaż im to, kładąc nacisk na to, w jaki sposób gap year pomoże Ci się rozwinąć. Miej też gotowy plan, który odpowie na kilka podstawowych pytań:

  • Co będziesz robić i gdzie?
  • Ile to będzie kosztować?
  • Jak na to zarobisz?
  • Z kim będziesz?
  • Co zyskasz dzięki gap year?

Im bardziej szczegółowy będzie Twój plan, tym poważniej potraktują Cię rodzice. Bardzo ważne są dla nich również kwestie bezpieczeństwa, więc nie zapomnij, żeby wziąć to pod uwagę. 

Dowiedz się o planowaniu gap year w artykule Planowanie gap year w trzech krokach!

Przygotuj się na pytania

Pytania powyżej to nie jedyne, które napotkasz. Wątpliwości mogą dotyczyć nie tylko Twojego planu, ale też idei gap year w ogóle czy konkretnego miejsca, do którego chcesz jechać. Przed rozmową z rodzicami, zastanów się jakie mogą być kontrowersje związane z Twoim pomysłem. W odpowiedzi na potencjalne pytania przygotuj argumenty, a także przydatne statystyki czy historie osób, które zrobiły coś podobnego wcześniej. Dzięki internetowi z łatwością dotrzesz do tych osób i być może dadzą Ci wskazówki, jak rozmawiać na ten temat z rodzicami. 

Planowanie gap year w 3 krokach - Jak rozmawiać o gap year z rodzicami

Odróżnij odczucia i opinie od faktów

To jedna z podstawowych zasad negocjacji. Sformułowania takie jak “Przecież wiadomo, że …” czy “Chyba słyszałeś o …” powodują, że opinie brzmią jakby były niepodważalnymi faktami. Jeżeli Tobie lub Twoim rodzicom zdarzyło się przybrać odczucia w taki język, zwróć na to uwagę, ale nie podważaj ich. Każdy ma prawo do swoich uczuć, a opinie skądś się wzięły. Wobec tego, jeżeli zależy Ci na tym, żeby rozwiązać konflikt… 

Pytaj “Dlaczego?”

“Dlaczego?” to podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadawać, kiedy natrafiamy na konflikt. Aby go rozwiązać, kluczowe jest zrozumienie jakie są interesy obu stron. Spójrzmy na ten przykład:

  • Nie chcemy, żebyś wzięła gap year
  • Dlaczego?
  • Rozumiemy, że gap year ma wiele zalet, ale martwi nas perspektywa Twoich podróży po świecie
  • Dlaczego?
  • Nie wiemy czy będziesz bezpieczna podróżując samotnie

Jeżeli na samym początku zaczęlibyśmy mówić rodzicom o zaletach gap year, byłby to zmarnowany czas, bo ich wątpliwości dotyczą czegoś zupełnie innego. A kiedy już wiemy, że chodzi im przede wszystkim o bezpieczeństwo, mamy o wiele większą szansę na porozumienie. Możemy skupić się na tym, jakie środki bezpieczeństwa przedsięwziąć, jakie byłyby bezpieczne miejsca na podróż bądź z kim można pojechać, żeby nie być samemu. 

Można domyślać się, że wśród głównych interesów Twoich rodziców będą troska o Twoje bezpieczeństwo i dobre wykształcenie. Zawczasu możesz wrócić do punktów 2. i 3., żeby upewnić się, że będziesz wiedział jak się odnieść do tych wartości. 

Tak rozmowę z rodzicami o gap year wspomina Kasia: “Rodzice bywają przestraszeni … Musiałam mocno dać do zrozumienia, że to coś, czego chcę – że to jest świadoma decyzja, że mogę bardzo z wyjazdu skorzystać pod wieloma względami i że potrafię o siebie zadbać.”

Może się też zdarzyć, że to Ty nie jesteś rozumiany i musisz zadać sobie pytanie “Dlaczego?” samemu. W ten sposób lepiej wytłumaczysz rodzicom swoje intencje.

Spytaj “Dlaczego studia?”

Jeżeli rodzice nalegają, że studia byłyby lepsze to również warto spytać się skąd ta opinia. Oto porada jednej z osób po gap year: “Zapytaj rodziców czy ta “normalna droga”, o której oni mówią, nie jest przypadkiem ich oczekiwaniem tego, co dziecko ma robić w życiu. Nie produkujmy kolejnego sfrustrowanego dorosłego, za którego decyzje podjęli rodzice i społeczeństwo.”

Słuchaj

Można tutaj wstawić wiele mądrych cytatów o tym, że “Mowa jest srebrem, a milczenie jest złotem”. Rzecz w tym, żeby starać się zrozumieć siebie nawzajem, zwłaszcza, jeżeli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie. Czasami lepiej jest przyznać się do niewiedzy i uzupełnić braki później niż powiedzieć coś nieprzemyślanego. 

Jak mówi Dorota: “Szczerość przede wszystkim! Otwarcie przedstawcie swoje plany i dajcie im chwilkę na oswojenie się z tym. W moim przypadku zadziałało.”

Koniec końców, gap year będzie dla Ciebie prawdopodobnie dużym przedsięwzięciem i włożysz w to całe swoje serce. Nie bój się przyznać tego rodzicom, bo mogą być kluczowi przy planowaniu tego roku. 

Artykuł częściowo oparty na materiałach ze strony Gap Year Association.

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.