Jak długo może trwać gap year?

Jak długo może trwać gap year?

Wydawać się może, że to zbędne pytanie. Gap year to przecież rok. W zależności jednak od etapu kariery, na którym się znajdujesz, wzięcie gap week/month/semester może okazać się dla Ciebie lepsze. Oznacza to, że przerwę od rzeczywistości można wziąć na okres krótszy lub dłuższy niż rok. Jak długo może trwać Twój okres przerwy od kariery?

Miesiąc

Tydzień lub dwa przerwy to nic wielkiego. W końcu, każdy z nas co roku odbywa wakacje. Zastanówmy się jednak,często spędzamy te wakacje w nerwach, cały czas zastanawiając się, co będzie czekało na nas po powrocie. Jeżeli nasza przerwa będzie trwała miesiąc, prawdopodobnie będziemy musieli znaleźć zastępcę lub od czasu do czasu zalogować się i załatwić najważniejsze rzeczy. Zaaranżowanie takiego rozwiązania na pewno nie będzie łatwe, ale może być warte zachodu, jeżeli przez ostatnie kilkanaście lat goniliśmy za karierą bez poważniejszego odpoczynku.

Dla kogo?
Dla osób nie będących w stanie pozwolić sobie na dłuższą przerwę w pracy. Ponadto, dla uczniów, którzy są w stanie na własną rękę nadrobić zaległości z całego miesiąca.

3 miesiące

Jeżeli myśli się o dłuższym wyjeździe skupionym na wolontariacie i zaangażowaniu się w daną społeczność, trzy miesiące to minimum. W przeciwnym wypadku, trudno wyrwać się z mentalności turysty i zrozumieć lokalny styl życia. Niestety, trzy miesiące to za krótko, żeby sprawdzić się w nowym zawodzie. Nie będziesz traktowany poważnie przez pracodawcę, jeżeli pracujesz przez tak krótki okres.

Dla kogo?
Dla osób, które są w stanie zaoszczędzić na trzy miesiące oraz wyjechać bez poważniejszych konsekwencji, na przykład nie mają obowiązku wyprowadzania psa lub opiekowania się bliskimi. Z drugiej strony, można znaleźć miejsca na wolontariat, gdzie koszty życia będą pokryte.

Gap year jak dlugo 2 - Jak długo może trwać gap year?

   

Pół roku

Pół roku przerwy to jeden z najbardziej uniwersalnych wyborów. Jest to zarówno okres, na który można zaoszczędzić i odbyć fantastyczną podróż za granicę poszerzając swoje horyzonty Jednocześnie, to wystarczająco dużo czasu, aby wybrać się w najbardziej odległe zakątki globu. Na pół roku jesteś w stanie znaleźć ciekawą pracę i dobrze poznać zarówno zawód jak i kulturę, w której będziesz żyć. Warto dodać, że wiele programów dla studentów, naukowców i przedsiębiorców czy zorganizowanych programów gap year odbywa się na zasadzie semestrów, więc można skorzystać również z takich, wygodnych, możliwości.

Na półroczny wyjazd do Brazylii zdecydowała się Kasia Zięba. Możesz poznać jej historię tutaj.

Dla kogo?
Jeden semestr przerwy to rozwiązanie idealne dla studentów. Jeżeli opuścisz uczelnię na kilka miesięcy, możesz najpewniej nadrobić w następnych semestrach. Z drugiej strony, istnieją instytucje, w których po takiej przygodzie,otrzymamy zaliczenie uznawane przez naszą uczelnie. Dwie pieczenie na jednym ogniu.

Rok

Wzięcie całego roku przerwy to dość duże wyrzeczenie. Przez tak długi okres ciężko będzie się utrzymać nie pracując, jeżeli nie ma się pasywnego źródła dochodu lub wsparcia innych, np. rodziców. Z drugiej strony, jest to szansa na zdobycie znacznego doświadczenia w nowej dziedzinie lub zaangażowanie się w nowej społeczności. Przy długoterminowym wolontariacie, można nawiązać głębokie przyjaźnie oraz nauczyć się języka. Nie ulega wątpliwości, że to definitywnie niesamowita przygoda. Z drugiej strony, opuszczenie domu na tak długo może być dla niektórych skokiem na naprawdę głęboką wodę.

Dla kogo?
Dla uczniów i studentów między kolejnymi latami nauki. Oprócz tego, dla osób w zawodach, gdzie praca odbywa się w cyklu rocznym lub jest możliwość wzięcia rocznego urlopu, np. nauczyciele.

Gap year jak dlugo 3 - Jak długo może trwać gap year?

 

Kilka lat

Jeżeli nie jesteś sławny lub bogaty, wstrzymanie swojej kariery na kilka lat może być nie do pomyślenia. Bez wątpliwości, trudno będzie Ci się utrzymać z niczego przez kilka lat. Należy też zadbać o to, żeby w tym czasie zapewnić sobie doświadczenie i wiedzę przydatne po powrocie. Z roku na rok pojawia się coraz więcej możliwości uczestnictwa w programach wyjazdu za granicę, np. na wymiany. Jest ich wystarczająco, aby przez kilka lat jeździć na wymiany i staże, podziwiać świat, ludzi, cieszyć się życiem nie martwiąc się o nic innego. Dobrą praktyką jest poszukiwanie takich zajęć, które są ze sobą powiązane, aby zdobyć  doświadczenie w wybranej dziedzinie.

Dla kogo?
Dla osób, które potrafią zapewnić sobie stabilne, pasywne źródło dochodu. Ponadto, dla młodych ludzi, którzy są w stanie zorganizować udział w programach tj. Europejski Korpus Solidarności czy AIESEC, a także staże w interesujących dziedzinach.

Jak widać, możliwości na wzięcie przerwy nie ograniczają się tylko do całego roku! Chcesz poznać konkretne pomysły na wyjazd? Zajrzyj na stronę Planowanie Gap Year.

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.