O tym, dlaczego Harvard wspiera gap year

Harvard

Harvard zachęca przyjętych studentów do opóźnienia studiów o rok, aby podróżować, skupić się na własnym projekcie, pracować lub spędzić ten czas w inny znaczący sposób. […]

Co roku, od 80 do 110 studentów opóźnia rozpoczęcie studiów. Harvard ma nawet koło studenckie skupione na wspieraniu tych, którzy biorą lub wzięli w przeszłości rok przerwy, a także na promowaniu korzyści płynących z wzięcia roku przerwy.

Tak zaczyna się artykuł w zakładce Should I Take Time Off? na stronie Harvardu, uważanego za jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie. Poniższy materiał został przygotowany w oparciu o tekst pod tytułem “Time Out or Burn Out for the Next Generation” znajdujący się na tej podstronie. Jego współautorem jest William Fitzsimmons, dziekan ds. rekrutacji Harvardu. Tekst opisuje jaka jest współcześnie rola gap year oraz o korzyściach z nim związanych.

Od kołyski

Pracownicy działów rekrutacji, którzy są w tym zawodzie już od jakieś czasu, zauważają znaczne zmiany między kolejnymi pokoleniami studentów. Dzisiaj presja wśród młodzież jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. To dlatego, że dyplom od dobrej uczelni widziany jest jako klucz do sukcesu przez coraz większą liczbę osób. Oczywiście dostanie się na studia jest tylko częścią problemu. Historie o dwudziestokilkulatkach, którzy stają się milionerami, o astronomicznych honorariach sportowców oraz gwiazd czy o milionowych pensjach biznesmenów napędzają wyścig szczurów. Młodzi ludzie, a także ich rodzice, chcą naśladować te wzory.

Niektóre historie wydają się być przesadzone, ale zdarza się słyszeć o muzyce klasycznej puszczanej niemowlakom, żeby podnieść ich IQ i maluchach zasypywanych zabawkami edukacyjnymi. Czasami dzieci przechodzą przez pierwsze rozmowy kwalifikacyjne już przy rekrutacji do przedszkola i szkoły podstawowej. Kilkulatkowie są pod stałą obserwacją nauczycieli i pedagogów, a szkoła nie ogranicza się tylko do kilku godzin dziennie. Popołudniami i wieczorami dzieci mają zaplanowaną naukę oraz biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych. Przy tym wszystkim rodzice mają jak najlepsze intencje – nie chcą, aby ich dzieci zostały w tyle.

Sport, muzyka, taniec i inne rekreacyjne zajęcia były kiedyś okazją, żeby zrobić sobie przerwę i odpocząć. Dzisiaj wszystkie są częścią planu mającego na celu pomóc dziecku w zdobyciu lepszej pozycji w przyszłości. Profesjonalne treningi, obozy letnie i turnieje zabierają wiele godzin, prawie cały wolny czas. Ogólnie rzecz ujmując, tempo narzucone przez społeczeństwo nie pozwala na bycie dzieckiem.

Dalej wcale nie jest lepiej

W szkole średniej presja jest jeszcze większa. Już w tym wieku wiele osób ogranicza się tylko do jednej specjalizacji. W szczególności ograniczanie się tylko do jednego sportu może być niebezpieczne, jak informuje Amerykańska Akademia Pediatrii.

Zwiększają się również oczekiwania pod względem wyników w nauce. Wiele młodych osób spędza noce i weekendy na przygotowaniach do matury, a najlepsi korepetytorzy biorą po kilkaset złotych za godzinę. Wakacje też stają się czasem na przygotowanie do matury.

Choć może wydawać się, że presja związana z dostaniem się na dobre studia jest przyczyną takie stanu rzeczy, to studia pierwszego stopnia są tylko jednym z przystanków w tym wyścigu. Później przychodzą studia drugiego stopnia, a ostatecznie konieczność zdobycia dobrej pracy.

Niestety wiele młodych osób nie radzi sobie z przyspieszonym dorastaniem. Widać to w spożywaniu przez nich alkoholu czy innych destrukcyjnych zachowaniach. Zwiększa się też zapotrzebowanie na usługi pedagogów i psychologów, a uczniowie osiągający największe sukcesy czasami wątpią czy ich wyniki są warte ogromnego poświęcenia. Nagle okazuje się, że trzydziesto- i czterdziestolatkowie zdają się być zmęczeni życiem, jak po wyczerpującym maratonie. Niektórzy mówią, że wybrali swój zawód ze względu na oczekiwania innych. Inni przyznają, że nigdy nie zastanowili się co naprawdę lubią robić.

Co może pomóc? Na szczęście wydaje się, że młodzi ludzie sami wiedzą co może pomóc im w uniknięciu nadmiernego stresu oraz zapobiec przemęczeniu. Wielu z nich ceni sobie czas przerwy i to w różnych postaciach. Może być bardzo krótki, a może to być rok lub dłużej. Może to być zorganizowany czas lub wolny. Rzecz w tym, aby zrobić krok wstecz i skupić się na refleksji, przemyśleniu swoich wartości oraz oddzieleniu od nich presji otoczenia.

Rok przerwy przed lub podczas studiów

Prawdopodobnie najlepszym sposobem na wykorzystanie wszystkich zalet czasu przerwy jest opóźnienie rozpoczęcia studiów o rok. Harvard zaleca to rozwiązanie od ponad czterech dekad, wskazując to w liście gratulacyjnym. Obecnie przeszło stu potencjalnych studentów korzysta z tej możliwości.

Rezultaty są jednoznacznie pozytywne. Jak opisuje studenckie czasopismo Harvardu, The Crimson, studenci, którzy wzięli rok przerwy określają to doświadczenie jako tak wartościowe, że zalecają wszystkim studentom, aby go wzięli. 97% studentów na Harvardzie kończy studia z dyplomem i prawdopodobnie jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest to, że tak wielu z nich bierze rok przerwy.

Wielu studentów dzieli swój rok przerwy na czas poświęcony pracy, podróżom i nauce. Nie wszystkich stać na to, żeby polecieć do odległych miejsc. Niektórzy odbyli służbę w armii lub w ramach wolontariatu. Niektórzy zostają w domu, pracując, odbywając staże, czytając książki, na które nie mieli nigdy czasu i zaczynając pisać swoje własne. Inni wykorzystują ten czas, aby ponownie zbliżyć się do rodziny.

Niezależnie od tego, dlaczego studenci wzięli rok przerwy i co robili w tym czasie, wszyscy wylewnie chwalą sobie ten rok. Wielu z nich mówi, że gap year “zmienił ich życie” i jego wartości nie da się w pełni ocenić, a korzyści z tego będą płynąć przez całe życie. Znaczna część z nich przychodzi na studia z inną wizją swojej ścieżki akademickiej, zajęć pozalekcyjnych i swoich celów na czas studiów. Praktycznie wszyscy zrobiliby to ponownie.

Niemniej wzięcie roku przerwy może być onieśmielające dla studentów i ich rodziców. Studenci często wolą podążać bezpieczniejszą i pewniejszą ścieżką razem ze swoimi znajomymi. Z kolei rodzice boją się, że ich dzieci porzucą ideę studiowania. Zarówno jedni jak i drudzy obawiają się, że coś stracą przez ten rok. Ten strach jest rzadko uzasadniony, a osoby pracujące z młodzieżą mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka.

Najważniejsza jest równowaga

Dotychczas artykuł był skupiony głównie na ograniczaniu stresu doświadczanego przez współczesną młodzież. Należy jednak zauważyć, że większość uczniów radzi sobie z tą presją bardzo dobrze. Współcześnie młodzi ludzie mają możliwości, o których poprzednie pokolenia, a nawet ludzie dzisiaj w innych częściach świata, mogą sobie tylko pomarzyć.

Dlatego warto jest pamiętać, że dostęp do wykształcenia wyższego jest obecnie dostępny tylko dla nielicznych na świecie. Osoby korzystające z niego powinny zdać sobie sprawę z odpowiedzialności, która na nich spoczywa – aby zapewnić podobne możliwości przyszłym pokoleniom.

Po studiach wymagania, w stosunku do osób wchodzących na rynek pracy, nie zmieniają się. Studenci muszą przygotować się na to emocjonalnie oraz akademicko. Szczególne osiągnięcia nigdy nie wynikają z kopiowania osiągnięć innych, lecz z podążania za własną pasją oraz wpisywania się ze swoimi działaniami w duch czasu. Wzory, które rodzice zachęcają swoje dzieci do naśladowania, osiągnęły to co osiągnęły ze względu na swój spryt albo szczęśliwy zbieg okoliczności. Rodzice często mają dobre intencje, ale mimo usilnych starań, ich dzieci nie są w stanie po prostu skopiować takich osiągnięć. Prawdziwa droga sukcesu prowadzi przez zrozumienie siebie i samemu podjęcie decyzji co i jak chce się robić. Paradoksalnie presja nałożona na młodzież utrudnia im to i opóźnia osiągnięcie przez nich sukcesu.

Zarówno rodzice jak i dzieci będą odnosić korzyści ze zmiany definicji sukcesu na osiągnięcie swoich własnych celów. W przeciwnym wypadku, wypalenie zawodowe jest nieuniknionym wynikiem próby spełnienia cudzych marzeń.

Ten artykuł to tylko jeden z kilku w kategorii “Dla uczelni”. Dowiedz się więcej tutaj dlaczego i jak uczelnie powinny wspierać gap year.

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.