O tym, dlaczego Harvard wspiera gap year

Harvard zachęca przyjętych studentów do opóźnienia studiów o rok, aby podróżować, skupić się na własnym projekcie, pracować lub spędzić ten czas w inny znaczący sposób. […] Co roku, od 80 do 110 studentów opóźnia rozpoczęcie studiów. Harvard ma nawet koło studenckie skupione na wspieraniu tych, którzy biorą lub wzięli w przeszłości rok przerwy, a także na promowaniu korzyści płynących z wzięcia roku przerwy.

Tak zaczyna się artykuł w zakładce Should I Take Time Off? na stronie Harvardu, uważanego za jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie. Poniższy materiał został przygotowany w oparciu o tekst pod tytułem „Time Out or Burn Out for the Next Generation” znajdujący się na tej podstronie, którego współautorem jest William Fitzsimmons, dziekan ds. rekrutacji Harvardu. Tekst opisuje jaka jest współcześnie rola gap year oraz o korzyściach z nim związanych.

Od kołyski

Pracownicy działów rekrutacji, którzy są w tym zawodzie już od jakieś czasu, zauważają znaczne zmiany między kolejnymi pokoleniami aplikantów na studia. Dzisiaj presja na młodzież jest większa niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ dyplom od dobrej uczelni widziany jest jako klucz do sukcesu przez coraz większą liczbę osób. Oczywiście dostanie się na studia jest tylko częścią problemu. Historie o dwudziestokilkulatkach, którzy stają się milionerami, o astronomicznych honorariach sportowców oraz gwiazd czy o milionowych pensjach biznesmenów napędzają ten wyścig szczurów. Młodzi ludzie, a także ich rodzice, chcą naśladować te wzory.

Niektóre historie wydają się być przesadzone, ale zdarza się słyszeć o muzyce klasycznej puszczanej niemowlakom, żeby podnieść ich IQ i maluchach zasypywanych zabawkami edukacyjnymi. Czasami dzieci przechodzą przez pierwsze rozmowy kwalifikacyjne już przy rekrutacji do przedszkola i szkoły podstawowej. Z kolei będąc w szkole, kilkulatkowie są pod stałą obserwacją nauczycieli i pedagogów, a szkoła nie ogranicza się tylko do kilku godzin dziennie. Popołudniami i wieczorami dzieci mają zaplanowaną naukę oraz biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych. Przy tym wszystkim rodzice mają jak najlepsze intencje – nie chcą, aby ich dzieci zostały w tyle.

Sport, muzyka, taniec i inne rekreacyjne zajęcia były kiedyś okazją, żeby zrobić sobie przerwę i odpocząć, ale dzisiaj wszystkie są częścią planu mającego na celu pomóc dziecku w zdobyciu lepszej pozycji w przyszłości. Profesjonalne treningi, obozy letnie i turnieje zabierają wiele godzin, prawie cały wolny czas. Ogólnie rzecz ujmując, tempo narzucone przez społeczeństwo nie pozwala na bycie dzieckiem.

….

W szkole średniej presja jest jeszcze większa. Już w tym wieku wiele osób ogranicza się tylko do jednej specjalizacji. W szczególności ograniczanie się tylko do jednego sportu może być niebezpieczne, jak informuje Amerykańska Akademia Pediatrii.

Zwiększają się również oczekiwania pod względem wyników w nauce. Wiele młodych osób spędza noce i weekendy na przygotowaniach do matury, a najlepsi korepetytorzy biorą po kilkaset złotych za godzinę. Wakacje też stają się czasem na przygotowanie do matury.

Choć może wydawać się, że presja związana z dostaniem się na dobre studia jest przyczyną takie stanu rzeczy, to studia pierwszego stopnia są tylko jednym z przystanków w tym wyścigu. Później przychodzą studia drugiego stopnia, a ostatecznie konieczność zdobycia dobrej pracy.

Niestety wiele młodych osób nie radzi sobie z przyspieszonym dorastaniem, co widać w spożywaniu przez nich alkoholu czy innych destrukcyjnych zachowaniach. Zwiększa się też zapotrzebowanie na usługi pedagogów i psychologów, a uczniowie osiągający największe sukcesy czasami wątpią czy ich wyniki są warte ogromnego poświęcenia. Nagle okazuje się, że trzydziesto- i czterdziestolatkowie zdają się być zmęczeni życiem, jak po wyczerpującym maratonie. Niektórzy mówią, że wybrali swój zawód ze względu na oczekiwania innych, a inni przyznają, że nigdy nie zastanowili się co naprawdę lubią robić.

Co może pomóc? Na szczęście wydaje się, że młodzi ludzie sami wiedzą co może pomóc im w uniknięciu nadmiernego stresu oraz zapobiec przemęczeniu – wiele z nich ceni sobie czas przerwy i to w różnych postaciach. Może być bardzo krótki, a może to być rok lub dłużej. Może to być zorganizowany czas lub wolny. Rzecz w tym, aby zrobić krok wstecz i skupić się na refleksji, przemyśleniu swoich wartości oraz oddzieleniu od nich presji otoczenia.

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.