Czym różni się gap year od wakacji?

Czym się różni gap year od wakacji?

Będąc obecnie w trakcie gap year, często słyszę pytanie “Jak tam idą Ci wakacje?” zadane mniej lub bardziej żartobliwym tonem. Dla jednych to pytanie może być tylko żartem, a dla innych prowokacją, ale myślę, że warto poświęcić mu kilka akapitów.

Jedną z podstaw pojmowania roku przerwy jako wakacji jest sama nazwa “rok przerwy”. W naszym społeczeństwie przywykliśmy do życia, gdzie pracuje się 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, w oczekiwaniu na dwa lub trzy tygodnie wakacji w lato. Alternatywnie, chodzi się do szkoły lub na studia przez 8-10 miesięcy, a następnie ma się 2-4 miesiące wakacji. W skrócie, życie dzieli się na pracę/szkołę/studia i wakacje. Przywykliśmy do tego, że praca/szkoła/studia to coś formalnego, obowiązek, część życia, w trakcie której się rozwijamy. Wielu osobom trudno jest sobie wyobrazić, że czas, kiedy nie mamy sformalizowanego planu w wymiarze 40 godzin w tygodniu może być wymagający. A jeżeli nie ma się narzuconych obowiązków to przecież są to wakacje. Ponadto w trakcie gap year często się podróżuje, a podróże oznaczają wakacje. Rzecz jasna ironizuję i nie zgadzam się z takim podejściem. Moim zdaniem jest kilka fundamentalnych różnic pomiędzy rokiem przerwy, a wakacjami i opisuję je poniżej.

Intencjonalność wyboru zajęć

Czas na odpoczynek jest potrzebny każdemu i wiele osób biorących gap year wskazuje, że zależy im na przerwie po 12 czy 15 latach ciągłej edukacji. Niemniej, jak wskazuje analiza Josepha O’Shea w książce “Gap to Great”, większość gapyearowiczów decyduje się na rok przerwy ze względu na chęć rozwoju osobistego. Przeglądając historie z gap year, często czyta się o wycieczkach do Wielkiego Kanionu Kolorado, spotkaniach z kangurami czy surfowaniu z delfinami. Są to wyjątkowe przeżycia, jednak nietrudno zdać sobie sprawę, że takie przygody to kilkugodzinny wycinek z rocznej przygody, która ma dużo większe znaczenie dla uczestnika niż wrzucenie kilku zdjęć na media społecznościowe.

Podczas gdy w trakcie wakacji często odwiedza się miejsca ze względu na ich walory estetyczne lub kulturowe, w przypadku gap year częściej chodzi o lokacje, które pozwalają na naukę języka obcego, udzielenie się jako wolontariusz lub oderwanie się od rzeczywistości i medytację. Jak mówi Dominik Gawron, który jeździł autostopem po Australii “Generalnie to lubiłem podróżować samotnie, bo to daje czas na przemyślenia i pomogło mi to z nakreśleniem ścieżki, którą później podążałem po powrocie do Polski.” I o ile to prawda, że miał szansę zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki, to ta podróż zmieniła go też w o wiele głębszy sposób.

Włączenie się i zaangażowanie w lokalną społeczność

Ten punkt odnosi się przede wszystkim do osób, które decydują się na wyjazd na gap year za granicę. W przypadku wakacji, wyjazd zazwyczaj trwa od jednego do trzech tygodni i mieszka się w hotelu, hostelu lub wynajętym mieszkaniu, ale w każdym razie – rzadko kiedy razem z lokalnymi rodzinami lub społecznością. O ile mamy styczność z miejscowym językiem, jedzeniem czy muzyką to interakcja z kulturą jest raczej powierzchowna, ponieważ otrzymujemy je w restauracjach nastawionych na turystów, a o regionalnych zwyczajach czy historiach słyszymy od przewodników lub właścicieli hoteli.

Oczywiście turystyka bardzo zmieniła się w ciągu ostatnich kilku lat. Dzięki internetowi, przy wyjazdach do odległych miejsc nie trzeba już polegać na usługach biur turystycznych, a coraz powszechniejsza znajomość języka angielskiego pozwala nam na interakcję z ludźmi we wszystkich częściach świata. Niemniej nawet trzy tygodnie to niewiele czasu, aby zrozumieć lokalne problemy, zawiązać głębokie przyjaźnie czy poznać nowy styl życia. Tymczasem to właśnie te doświadczenia są kluczowe podczas roku przerwy. W trakcie wyjazdów takich jak au pair, WWOOF czy EVS, to właśnie długotrwały pobyt w nowym miejscu, w innej kulturze, pozwala na nowe spojrzenie na swoje dotychczasowe życie oraz przemyślenie swoich priorytetów i planów na przyszłość. Otwarty umysł i gotowość do nauki są jednymi z kluczowych elementów, które zmieniają perspektywę z bycia turystą i pozwalają się stać członkiem lokalnej społeczności.

Samowystarczalność gap year

Wakacje to okres odpoczynku po roku pracy lub nauki. Zazwyczaj przez te kilka tygodni wykorzystuje się zgromadzone oszczędności i odpoczywa. I choć starsze osoby czasami gromadzą fundusze, aby zrobić sobie rok przerwy, wiele młodych osób chlubi się tym, że sami finansują sobie wyjazd, mimo że są świeżo po maturze lub w trakcie studiów. Rozwiązań jest wiele. Na przykład Dominik Gawron pracował przez cztery miesiące po ukończeniu liceum, aby wyjechać do Australii, a Kasia Zięba czy Asia Pochroń wyjechały za granicę właśnie po to, żeby zarobić, jednocześnie poznając nowy kraj. To doświadczenie jest ważnym czynnikiem, które przyczynia się do rozwoju osobistego podczas roku przerwy – konieczność zarządzania własnym budżetem oraz planowania, pozwala młodym ludziom, aby stali się bardziej niezależni oraz uwierzyli w siebie.

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.