Wyjedź na Europejski Korpus Solidarności (EVS)

EKS 1 - Wyjedź na Europejski Korpus Solidarności (EVS)

Europejski Korpus Solidarności, dawniej Wolontariat Europejski (EVS), to program międzynarodowego wolontariatu sponsorowany przez Komisję Europejską. Jest jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzenie roku przerwy.

Co?Wolontariat na rzecz różnych społeczności w EuropieJak długo?Krótkoterminowy: do 2 tygodni do 2 miesięcy
Długoterminowy: od 2 do 12 miesięcy
Gdzie?Kraje Unii Europejskiej oraz kraje partnerskieIle kosztuje?Wszystkie koszty są pokryte przez fundusz KE, otrzymuje się kieszonkowe, ma się zapewnione ubezpieczenie oraz koszty przejazdów.


Wiesz już co to jest EKS i szukasz dodatkowych informacji? Sprawdź Najczęściej Zadawane Pytania o EKS.

Co to jest Europejski Korpus Solidarności (EKS)?

EKS 1024x272 - Wyjedź na Europejski Korpus Solidarności (EVS)

EKS to nowa nazwa, która ostatnio pojawia się coraz częściej i może być myląca. W praktyce EKS to nowy, siostrzany program Wolontariatu Europejskiego, czyli EVS. Na czym polega różnica? W wyjeździe na EVS konieczna była współpraca trzech partnerów: organizacji przyjmującej wolontariusza, organizacji wysyłającej wolontariusza oraz wolontariusza. W nowym modelu wolontariatu w ramach EKS, wolontariusze mogą pominąć pośrednictwo organizacji wysyłającej i samemu znaleźć miejsce wyjazdu poprzez platformę EU Login (EKS Pass). Ponadto poza projektami wolontariatu pojawiają się też nowe możliwości, których nie było do tej pory czyli staż lub „pierwsza praca” w firmie lub instytucji społecznie odpowiedzialnej (CSR).

Jak wygląda wolontariat?

Gama projektów w ramach wolontariatu EKS jest bardzo szeroka i obejmuje pomoc w ośrodkach dla osób ubiegających się o azyl, wsparcie lokalnych organizacji pracujących z młodzieżą czy udział w projektach ekologicznych. W trakcie wyjazdu, wolontariusz przede wszystkim spędza czas na pracy dla organizacji goszczącej. Czas wolny można wykorzystać na naukę języka, sport, podróżowanie czy udział w dostępnych zajęciach. Oprócz tego, często organizacje przyjmują więcej niż jednego wolontariusza lub w mieście znajdują się wolontariusze z innych organizacji, więc nigdy nie jest się samemu.

Korzyści

Podobnie jak inne wolontariaty na czas gap year, wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności to szansa na uniezależnienie się oraz odnalezienie się w nowej społeczności. Jest to też okazja na zdobycie bardzo praktycznych umiejętności przydatnych później w karierze, takich jak zarządzenie czasem czy praca w zespole. Co ważne, wolontariat odbywa się z lokalnymi organizacjami, więc te zdolności zdobywa się „na serio”, a nie w warunkach szkolnych czy uczelnianych. Z drugiej strony, przez te 10 lub 12 miesięcy wolontariusze często tworzą silne znajomości, które powodują, że miejsce, gdzie wyjechali staje się ich drugim domem.

Jak wyjechać? 

Szukanie projektu u organizacji

Jednym z rozwiązań jest znalezienie organizacji wysyłającej oraz odpowiedniego dla Ciebie projektu. Listę organizacji znajdziesz w zakładce Organizacje, na przykład FRSP, a na ich stronach będziesz mógł zobaczyć aktualnie dostępne oferty wyjazdu. Warto też zajrzeć na grupy na Facebooku takie jak EVS czy ESC. gdzie publikowane są informacje o konkretnych naborach. Kiedy już znajdziesz odpowiedni dla Ciebie wolontariat, kolejnym krokiem będzie złożenie aplikacji. Najczęściej będzie to formularz z pytaniami o dotychczasową edukację i doświadczenie. Wiele organizacji przeprowadza również rozmowy kwalifikacyjne.

EKS 2 - Wyjedź na Europejski Korpus Solidarności (EVS)

Portal EU Login

Drugim wyjściem jest rejestracja na portalu EU Login. Tam przy rejestracji określisz jakie projekty Cię interesują oraz jaką wiedzę i doświadczenie możesz wnieść do projektu. Kiedy ukończysz proces rejestracji możesz spodziewać się wiadomości od organizacji z ofertami wyjazdu dopasowanymi do Ciebie, a możesz też przejrzeć dostępne oferty i aplikować samemu.

Pisanie własnego projektu

Możesz znaleźć też organizację goszczącą w kraju i o profilu jaki Cię interesuje (na Europejskim Portalu Młodzieżowym). Jeżeli masz organizację w Polsce, która odgrywać będzie rolę Twojej organizacji wysyłającej, wraz z wybraną przez Ciebie organizacją goszczącą, chętną Cię przyjąć na wolontariat, wspólnie możecie złożyć projekt dopasowany do Ciebie, Twoich zainteresowań, potrzeb i umiejętności a także na okres taki jaki Tobie pasuje. Terminy składania wniosków o grant przez organizacje są 3 razy w roku:

  • 7 lutego 2019, do godz. 12.00 (czasu brukselskiego)
  • 30 kwietnia 2019, do godz. 12.00 (czasu brukselskiego)
  • 1 października 2019, do godz. 12.00 (czasu brukselskiego)

Minimum na miesiąc przed każdym z tych terminów musisz znaleźć organizację która Cię ugości oraz organizację która złoży dla Ciebie projekt. Szukasz organizacji? Kontakty znajdziesz w zakładce Wyszukiwarce wolontariatu.

Wymagania

Podstawowym wymogiem wiek. Trzeba mieć 18-30 lat w momencie rozpoczęcia wolontariatu. Ważna jest znajomość języka angielskiego lub języka kraju docelowego w stopniu komunikatywnym. Pozostałe wymagania zależne są od poszczególnych ofert wyjazdu – mogą to być doświadczenie z mediami społecznościowymi bądź w pracy z młodzieżą, etc.

Co ważne, na wolontariacie można spędzić maksymalnie 14 miesięcy przez całe życie. To znaczy, że po wyjeździe na wolontariat dwumiesięczny, kolejny wyjazd będzie mógł trwać 12 miesięcy. Trzeba jednak zaznaczyć, że wolontariaty krótkoterminowe (od 2 tygodni do 2 miesięcy) zazwyczaj kierowane są do wolontariuszy z mniejszymi szansami (przeszkody geograficzne jak pochodzenie ze wsi czy terenów peryferyjnych; przeszkody społeczne jak bezrobocie czy wychowanie w rodzinie wielodzietnej/przez jednego rodzica; problemy zdrowotne, etc.)

Czy warto?

“W trakcie wyjazdu bardzo poprawił się mój angielski i poznałem ludzi z kilkunastu państw z całego świata. Świetnie się dogadywaliśmy i czułem się jak część międzynarodowej rodziny.”
Tobiasz Burzyński

Zalety

  • Możliwość wyjazdu do praktycznie każdego kraju w Europie. 
  • Możliwość zdobycia cennego doświadczenia, umiejętności.
  • EKS/EVS jest coraz bardziej rozpoznawalny u pracodawców i może być atutem przy aplikacji o pracę.
  • Brak kosztów po stronie wolontariusza.
  • Opcji wyjazdu jest bardzo dużo i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Wady

  • Nie zarabia się.
  • Jeżeli wolontariat się nie spodoba, może być trudno to zmienić, a „stracony” czas i tak wliczy się do limitu 14 miesięcy.

Historie z EKS/EVS


Tekst nie odpowiedział na wszystkie Twoje pytania? Sprawdź Najczęściej Zadawane Pytania o Europejskim Korpusie Solidarności!

Podziękowania dla FRSP za pomoc przy tworzeniu tekstu! Jeżeli chcesz poznać inne pomysły na zorganizowanie gap year, zajrzyj do na stronę Planowanie Gap Year.

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.