Europejski Korpus Solidarności (EVS) – FAQ

EKS FAQ

Oto najczęściej zadawane pytania związane z wyjazdem na wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (dawniej EVS). Poniższy tekst pomoże Ci rozwiać wątpliwości związane z wyjazdem.

Odpowiedzi na nasze pytania przygotowała Pani Natalia Germanek z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego. Serdecznie dziękujemy za współpracę!

Podstawowe informacje na temat Europejskiego Korpusu Solidarności (co to jest, jakie są wymagania, jak wyjechać) można znaleźć w tym artykule.

Szukanie projektu

Odpowiem korzystając z naszego przykładu. Oferujemy aktualnie projekty krótkoterminowe w czerwcu i rekrutację zaczęliśmy w styczniu. Dobrze jest się więc za to zabrać minimum pół roku wcześniej, a ogłoszenia można czasami przeglądać już na rok do przodu. Z drugiej strony, raz zdarzyło się tak, że dziewczyna została wybrana w czwartek i wylatywała w niedzielę na projekt. Były to jednak tylko trzy tygodnie w Chorwacji. Na trzy tygodnie możesz zebrać się w kilka dni, ale jak jedziesz na dwanaście miesięcy to prawdopodobnie potrzebujesz więcej czasu. Jeżeli ktoś myśli o wyjeździe w te wakacje to jest to już ostatni dzwonek, aby aplikować. Teraz ruszają już u nas nabory na krótkoterminowe wyjazdy we wrześniu, ponieważ chcieliśmy zaoferować coś studentom, którzy chcą wziąć udział w projekcie przed rozpoczęciem roku akademickiego.
Teraz wszystkie projekty powinny być już na platformie PASS i tam można wysyłać zapytania bezpośrednio do organizacji. Ta strona nadal ma wiele niedoskonałości i praktycznie wszyscy umieszczają ogłoszenia również w innych miejscach,. Nadal można kontaktować się przez e-mail lub media społecznościowe. Niemniej jednak, kiedy już nawiążemy kontakt, aby potwierdzić udział w wolontariacie i tak konieczna będzie rejestracja na portalu EKS w systemie PASS.
Wolontariusz powinien do nas przyjść z wybraną organizacją przyjmującą w kraju do którego chce wyjechać. Ta konkretna organizacja musi wyrazić już wolę i chęć przyjęcia takiej osoby na wolontariat. Przyszły wolontariusz z kolei musi mieć jakiś pomysł na siebie i na projekt, czyli co chce robić w tej organizacji i jaki ma potencjał by ją wesprzeć w prowadzonych przez nią działaniach. Wystarczy tylko ogólny zarys, a my już później w jego imieniu będziemy dalej kontaktować się z jego organizacją, wspólnie przygotujemy wniosek i zaaplikujemy o środki finansowe. Najbliższy termin składania projektów to 1 października, więc wolontariusz musiałby skontaktować się z nami najpóźniej do 31 sierpnia, abyśmy mieli wystarczająco dużo czas na przygotowanie wniosku. Wychodząc z inicjatywą do danej organizacji warto przygotować nie tylko CV, ale też list motywacyjny.
Niedawno pojawiła się możliwość wyjazdu na staże i do pracy. W Polsce to dopiero startuje – z tego co mi wiadomo są tylko dwie organizacja, które mają na to akredytację. Taki staż bądź praca musi mieć związek ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, więc to mocno zawęża gamę możliwości. Kolejne ograniczenie jest takie, że to pracodawca, a nie UE wypłaca wynagrodzenie. Zobaczymy jak to się rozwinie. Można zaglądać na platformę Pass, bo to tam również mają pojawić się tego typu projekty na które można aplikować.

Aplikowanie do projektu

Nie ma na to prostej odpowiedzi. To zależy od tematyki i kraju. Znam osoby, które zostały wybrane do udziału w projekcie za pierwszym razem, a są też takie, które starały się o miejsce przez pół roku i rok.
Przede wszystkim doświadczenie i umiejętności. Teoretycznie żadna organizacja nie powinna wymagać konkretnych doświadczeń związanych z tematyką projektu, ale jest to mile widziane. Jeżeli organizacja przyjmująca będzie miała dwóch podobnych kandydatów to zazwyczaj wybiorą tego, który już ma jakieś doświadczenie i pomysł na siebie. Warto jak najszerzej i jak najdokładniej opisać swoje umiejętności – to, co można wnieść w życie organizacji i czym możemy wspomóc tę organizację. Należy odnieść się do tematyki projektu. Na przykład, jeżeli projekt jest związany z ekologią to nawiązać do swojej wiedzy lub doświadczenia w tej dziedzinie. Nie zawsze muszą to koniecznie być umiejętności związane z tematyką wolontariatu. Bardzo często w organizacjach pozarządowych kuleją obsługa social media, promocja i PR, więc zdolności takie jak montaż video czy pisanie artykułów są zawsze przydatne.
Przez jakiś czas na wolontariat można było wyjeżdżać już w wieku 17 lat. Obecnie trzeba mieć minimum 18 lat, a maksimum 30 lat. Z tego co widzę, w Polsce najpopularniejsze są wyjazdy wśród osób, które robią sobie rok przerwy po licencjacie lub chcą zmienić coś w swoim życiu zawodowym. W ciągu 6 lat koordynowanych przeze mnie projektów, wysłałam tylko dwie osiemnastolatki, ale na przykład w Niemczech wyjeżdżają głównie osoby w tym wieku.
Udział w tego typu wyjazdach nie jest obowiązkowy czy wymagany aby aplikować na wolontariat. Jeżeli jednak brałeś/aś już udział w wymianach młodzieżowych lub szkoleniach to zwiększa to Twoje szanse, ponieważ masz już międzynarodowe i międzykulturowe doświadczenie. To pokazuje, że jesteś otwarty/a na nowe doświadczenia, ludzi i miejsca, więc jest to jak najbardziej na plus. Oczywiście uprzedni wyjazd na Wolontariat Europejski (EVS) w ramach wcześniejszych programów finansowanych ze środków Komisji Europejskiej ( Młodzież w działaniu, Erasmus+ itd.) uniemożliwia wyjazd na wolontariat w ramach Programu Europejskiego Korpus Solidarności. Wyjątkiem jest wyjazd na wolontariat krótkoterminowy, do 59 dni. Wówczas nadal można pojechać na 12 miesięcy. Suma czasu spędzonego na wolontariacie w ramach programów unijnych nie może przekroczyć 14 miesięcy.

Podczas wyjazdu

Po pierwsze, wiele organizacji przyjmuje dwóch, trzech lub więcej wolontariuszy jednocześnie. Po drugie, często można znaleźć wolontariuszy w innych organizacjach w danym mieście lub okolicy, gdzie odbywamy wolontariat. Innych wolontariuszy będzie miał/a okazję również poznać podczas obowiązkowych szkoleń organizowanych przez Narodowe Agencje kraju przyjmującego, tzw. On-arrival i Mid-term. Z doświadczenia wiem, że wtedy tworzy się szeroka baza couchsurfing’owa. Oprócz tego, wolontariusz powinien zawsze mieć zapewnionego mentora. Taka osoba – mentor – ma być wsparciem we wdrażaniu się wolontariusza w projekt. Na początku powinien wprowadzić wolontariusza w lokalną społeczność i oprowadzić po mieście – wyciągnąć na kawę, zapoznać ze znajomymi. Dzięki temu, z czasem wolontariusz będzie miał coraz więcej znajomych. Co ważne mentor jest niezależny od zwierzchnika wolontariusza (koordynatora) i może pośredniczyć podczas rozwiązywania ewentualnych problemów między nimi. Wspiera również proces uczenia się wolontariusza.
Na początku staramy się interweniować jako organizacji wspierająca, rozmawiać o zmianie zasad z organizacją przyjmującą w której goszczony jest wolontariusz. Prowadzimy dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i staramy się wspólnie znaleźć rozwiązanie. Jeżeli problemy się utrzymują to przerywamy projekt – wolontariusz wraca do Polski. Ogólnie się to nie zdarza bądź zdarza bardzo rzadko. Co ważne, w każdym kraju istnieje Narodowa Agencja. Instytucja ta odpowiada za przyznawanie Znaku Jakości wymaganego do goszczenia / wysyłania wolontariusza. Aby taki Znak jakości otrzymać, organizacja musi spełnić szereg wymagań a proces jego przyznawania jest złożony. Ma na celu wykluczyć właśnie takie przypadki o które zapytałeś.


Jeszcze raz podziękowania dla Pani Natalii Germanek z FRSP za pomoc przy przygotowywaniu tego materiału! W razie dalszych pytań, zachęcam do zadawania ich w komentarzach.

logo FRSP koło opis - Europejski Korpus Solidarności (EVS) - FAQ

EKS 1024x272 - Europejski Korpus Solidarności (EVS) - FAQ

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.