Podróżuj przyjaźnie dla środowiska!

Podróże przyjazne dla środowiska

Jeżeli znasz mnie osobiście, wiesz, że jestem osobą, która bardzo przejmuje się sprawami ochrony środowiska. Jednocześnie nietrudno jest zauważyć, że dużo podróżuję. Te dwie rzeczy trudno jest pogodzić, bo przemieszczanie się wiąże się z produkcją dużej ilości gazów cieplarnianych i śmieci. W tym artykule piszę co zrobić, żeby choć trochę zmniejszyć swój wpływ na środowisko. 

Jedz na miejscu, pij ze swojej butelki

Kiedy siedzisz na dworcu i chcesz coś na szybko przekąsić, McDonald’s może być prawdziwym zbawieniem. Pomijając jednak wątpliwą jakość tego jedzenia, pomyśl chwilę o wszystkich pakunkach i papierach, które dostajesz razem z frytkami. Ze względu na tego rodzaju śmieci zachęcam Cię, żeby zawsze wygospodarować sobie chwilę na zjedzenie posiłku na miejscu, z normalnych talerzy. Przy okazji, przyjemność z jedzenia będzie nieporównywalnie większa. 

To samo tyczy się wszelkiego rodzaju batoników i napojów w butelkach. Lepiej jest zaplanować posiłki z wyprzedzeniem i na przykład przygotować kanapki w pojemniku wielorazowego użytku, a w każdą podróż zabrać ze sobą własną butelkę. Dzięki temu można wykorzystać wodę pitną z kranu i oszczędzić sporo pieniędzy. 

Korzystaj z alternatywnych środków transportu

Rowery, hulajnogi, autostop, autobusy, pociągi, metro – opcji jest wiele, choć ich dostępność jest narzucona przez miejsce, do którego się wybieramy. Korzystanie z siły własnych mięśni lub dzielenie samochodu jest kolejnym krokiem naprzód w kierunku zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Wyjdzie bardziej ekologicznie niż jazda własnym samochodem (na który raczej i tak nie ma pieniędzy, jeżeli podróżuje się budżetowo). O różnych środkach transportu dowiesz się w zakładce Podróże.

Pakuj niewiele, kupuj jeszcze mniej 

Wystarczy krótka powtórka lekcji fizyki z gimnazjum, żeby przypomnieć sobie, że wykonana ilość energii potrzebnej do wykonania pracy wiąże się z masą. Co to oznacza w praktyce? Im cięższy bagaż, tym więcej paliwa będzie musiał spalić pojazd, żeby go przewieźć. Myślisz, że kilka kilogramów różnicy nie zmieni za wiele? Polecam rzucić okiem, ile kosztuje przewiezienie dodatkowego bagażu przez linie lotnicze. 

Nieważne czy masz jeszcze miejsce w bagażu czy nie, dwa razy zastanów się zanim coś kupisz. To w sumie nie ogranicza się tylko do podróżowania. Każdy produkt musiał być wyprodukowany, przewieziony, a później będzie zutylizowany. Wszystkie te procesy pochłaniają ogromne ilości wody, ropy naftowej, węgla i innych surowców, a nie przy tym wydalają różne nieciekawe substancje. 

Jeżeli już kupujesz, poszukaj lokalnych produktów, które nie tylko mają prawdopodobnie mniejszy wpływ na środowisko, ale też wspierają lokalne biznesy. Z drugiej strony, warto zastanowić się czy nie powodują one wyzysku na przykład dzikich zwierząt. 

Podroze przyjazne dla srodowiska 2 1024x683 - Podróżuj przyjaźnie dla środowiska!

Ogranicz latanie 

Wymienione przeze mnie powyżej punkty są ważne, ale to wszystko są niewielkie oszczędności w porównaniu do tego. Lot z Polski do Tajlandii i z powrotem doda do naszego “śladu węglowego” tyle co gdybyśmy codziennie jeździli samochodem 80 km przez rok. Inne porównanie: podróże samolotem emitują od 2 do 5 razy więcej dwutlenku węgla na kilometr na osobę niż podróż pociągiem. Z tego łatwo wydedukować: im mniej latamy tym lepiej. Postaraj się korzystać z innych środków transportu, takich jak pociąg lub autobus. A jeżeli już musisz latać, to:

Wybieraj loty bezpośrednie

Aż 20-25% gazów cieplarnianych emitowanych w trakcie lotu jest wytwarzanych przy startowaniu i lądowaniu. Z tego powodu robimy planecie przysługę wybierając loty bez przesiadek. 

Lataj klasą ekonomiczną lub tanimi liniami

Samolot w trakcie lotu spali mniej więcej tyle samo paliwa, niezależnie od tego ilu jest w nim pasażerów (oczywiście, jak pisałem wyżej, jest zależność od wagi). Wobec tego, im więcej osób zmieści się w danym samolocie, tym lepiej (w przeciwnym wypadku polecą kolejnym). Z tego powodu zachęcam do wybierania klasy ekonomicznej lub tanich linii, w których na danej powierzchni mieści się więcej pasażerów. 

Lataj nowszymi samolotami 

Jeżeli masz możliwość wyboru i elastyczność finansową, warto porównać różne linie i samoloty, z których korzystają na wybranej trasie. Generalnie nowsze samoloty są bardziej wydajne i zużywają mniej paliwa, a co za tym idzie – wytwarzają mniej gazów cieplarnianych. Tutaj można zobaczyć ranking porównujący różne linie lotnicze.

Opłać swoje emisje dwutlenku węgla 

Ograniczanie dwutlenku węgla powinno być priorytetem. Ale jeżeli to nie jest możliwe, warto przyjrzeć się możliwości przekazania pieniędzy na ochronę środowiska, żeby choć trochę zrekompensować planecie spowodowane przez nas szkody. Żeby to zrobić, można skorzystać na przykład z usług serwisu atmosfair.de, który pomoże obliczyć wyemitowany przez nas dwutlenek węgla i zaproponuje kwotę, którą powinniśmy przekazać. Wspierane projekty to głównie konstrukcje odnawialnych źródeł energii certyfikowane przez ONZ. 

Poniżej możesz zobaczyć symulację dla lotu, który odbędę do Abu Dhabi i z powrotem w tym roku. Wynik jest zatrważający – ten lot wykorzysta prawie cały mój roczny “budżet CO2”. 

Podroze przyjazne dla srodowiska 3 - Podróżuj przyjaźnie dla środowiska!

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.