Zmiana na polskich uczelniach, której potrzebujemy

Deferral policy

Jedną z obaw polskich maturzystów, którzy chcą wziąć gap year jest niepewność dotycząca miejsca na studiach. W kolejnym roku progi na uczelniach mogą się drastycznie zmienić, uniemożliwiając kwalifikację. Istnieje jednak system, który może pozwolić im spać spokojnie i w tym artykule opisuję jak wygląda.

Liczę, że opisane rozwiązanie zachęci przedstawicieli uczelni oraz organizacji studenckich do rozmów na temat wprowadzenia go w Polsce.

Co to jest deferral policy

Szkoły wyższe w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii, mają tzw. “deferral policy” (z ang. deferral to odłożenie w czasie), czyli pozwalają przyjętym studentom na wzięcie roku przerwy przed rozpoczęciem studiów z zachowaniem ich miejsca. Jest to swego rodzaju rok dziekański, ale przed rozpoczęciem studiów (choć uczniowie nie zachowują korzyści takich jak legitymacja studencka). Aż 8 z 10 najlepszych uniwersytetów na świecie według Shanghai Ranking daje taką możliwość. Niektóre uczelnie posunęły się nawet o krok dalej. Princeton University i Tufts University stworzyły własne, w pełni sponsorowane programy gap year dla zaakceptowanych studentów. Kilka szkół wyższych, na przykład Florida State University, oferuje stypendia dla zaakceptowanych studentów, którzy biorą udział w zewnętrznych programach.

Jednym z czołowych adwokatów gap year jest William Fitzsimmons, kierownik działu rekrutacji na Harvardzie. List gratulacyjny z tej uczelni zawiera zdanie “Co roku niektórzy z przyjętych studentów decydują się na opóźnienie rozpoczęcia studiów i dzięki temu przeżywają wiele zróżnicowanych oraz dających satysfakcję doświadczeń. Jeżeli chcesz opóźnić rozpoczęcie studiów, podziel się proszęz nami Twoimi planami.” (tłumaczenie własne)

Jak konkretnie wygląda proces opóźnienia rozpoczęcia studiów?

  1. Aplikantzostaje przyjęty nastudia.
  2. Przyszły student składa podanie z przedstawieniem swoich planów na czas gap year.
  3. Uczelnia akceptuje podanie, prosi studenta o wyjaśnienie/sprecyzowanie swoich planów lub odrzuca prośbę.
  4. W przypadku pozytywnej odpowiedzi, stypendia oparte o wyniki ucznia zazwyczaj zostają zachowane.

Co ważne, zaakceptowany student w trakcie swojego gap year nie może aplikować na inne uczelnie – jeżeli się na to zdecyduje, jego oferta rozpoczęcia studiów na danej uczelni zostaje bezpowrotnie odwołana. Ten system zniechęca kandydatów na studia od ponownego składania aplikacji, ponieważ ryzykują, że nie będą mieli miejsca nażadnej uczelni.

Jak może to działać w Polsce

Póki co, żaden z polskich uniwersytetów nie oferuje przyjętym studentom możliwości opóźnienia rozpoczęcia studiów. Obecnie proces rekrutacji jest określany przez przepisy krajowe oraz uczelniane, ale żadne z nich nie omawiają tej idei. Jak wprowadzenie takiego mechanizmu mogłoby wyglądać w polskich warunkach?

Jako przykład podajemy terminarz aplikacji Politechniki Warszawskiej przy aplikacji na studia I stopnia w roku szkolnym 2018/2019. Dodane propozycje są pogrubione.

TerminCzego dotyczy
5 lipcaKoniec zapisów, wnoszenia opłaty rekrutacyjnej, dokonywania korekt w IKR, dostarczania zaświadczeń laureatów i finalistów olimpiad
11 lipcaOgłoszenie wyników I tury kwalifikacji
15 lipcaOstateczny termin składania podań o opóźnienie rozpoczęcia studiów dla I tury
17 lipcaOstateczny termin składania dokumentów zakwalifikowanych w I turze Ostateczny termin deklaracji chęci udziału w II turze kwalifikacji
18 lipcaOgłoszenie wyników rozpatrzenia podań o wzięcie roku przerwy (na miejsca zaakceptowanych podań automatycznie zostają przyjęci studenci w II turze) Ogłoszenie wyników II tury kwalifikacji
20 lipcaOstateczny termin składania podań o opóźnienie rozpoczęcia studiów dla II tury
Ostateczny termin składania dokumentów zakwalifikowanych w II turze Ostateczny termin deklaracji chęci udziału w III turze kwalifikacjiOgłoszenie wyników podań
23 lipcaOgłoszenie wyników rozpatrzenia podań o wzięcie roku przerwy (na miejsca zaakceptowanych podań automatycznie zostają przyjęci studenci w III turze)
Ogłoszenie wyników III tury kwalifikacyjnej

Przyjęci aplikanci zostaną automatycznie wpisani na listę studentów w kolejnym roku akademickim.

Deferral policy 1 1024x683 - Zmiana na polskich uczelniach, której potrzebujemy

Szczegóły i możliwości

Jak widać, możliwe jest wprowadzenie ORS (opóźnienie rozpoczęcia studiów) na polskich uczelniach bez znaczącej interferencji w obecny system kwalifikacji. Zostanie również zachowana przewidywalność liczby studentów. Dodatkowym obciążeniem po stronie uczelni byłaby konieczność wyznaczenia osób do weryfikacji podań o rok przerwy. W Stanach Zjednoczonych takie podanie składa około 5% zaakceptowanych studentów, a w Wielkiej Brytanii około 7%. W związku z tym, że idea ta jest mało popularna w Polsce, można zakładać, że u nas ta liczba będzie jeszcze mniejsza.

Podstawowym celem tego mechanizmu jest pozwolenie młodym osobom na wykorzystanie roku przerwy do maksimum. Zwłaszcza w Polsce, gdzie progi punktowe wymagane do przyjęcia na studia zmieniają się co roku, nastolatek może martwić się o przyjęcie na studia w roku kolejnym. Z drugiej strony, nie będzie musiał przerywać pracy, podróży lub wolontariatu, aby dostarczyć potrzebne dokumenty.

Co ważne, zaakceptowany aplikant, który opóźnia rozpoczęcie studiów nie otrzymuje statusu studenta, w związku z czym nie przysługują mu ulgi z tego tytułu. Zapobiega to nadużywaniu tej możliwości przez osoby, które nie są tak naprawdęzainteresowane rozpoczęciem studiów.

A po co uczelnia miałaby w ogóle coś takiego wprowadzać? Zachęcam do przeczytania artykułu Gap year studenta, a korzyści dla uczelni.

Współpraca

Kolejnym ważnym krokiem przy promowaniu gap year w Polsce jest dotarcie z rozwiązaniem “deferral policy” do władz uczelni i organizacji studenckich. Jeżeli masz możliwość, żeby z tym pomóc, skorzystaj proszę z formularza w linku poniżej!

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.