Couchsurfing

Couchsurfing

Kiedy jedziemy odwiedzić rodzinę bądź znajomych, zazwyczaj śpimy u nich w domu, nic za to nie płacąc. A co gdyby tak rozszerzyć ten model na osoby, z którymi potencjalnie nic nas nie łączy? Mniej więcej na tym polega couchsurfing.

Chodzi o to, żeby znaleźć kogoś, kto chciałby nas przyjąć na jedną lub kilka nocy, a w zamian za to podzielić się swoją historią i kulturą, a w przyszłości – potencjalnie przyjąć tę osobę u siebie. 

W skrócie

Co?Darmowe nocowanie u hostów oraz przyjmowanie gości u siebieJak długo?Do ustalenia indywidualnie
Gdzie?Praktycznie we wszystkich krajach świataIle kosztuje?Za darmo. Weryfikacja na couchsurfing.com kosztuje 60 USD

Jak wygląda couchsurfing?

Choć na pierwszy rzut oka, couchsurfing wygląda jak darmowe noclegi, nie należy tego tak traktować. Wczuj się przez chwilę w rolę hosta: dlaczego miał(a)byś przyjmować nieznajomych w swoim domu? Zapewne byłoby to spowodowane ciekawością i chęcią poznania nowych ludzi z innych części świata. Wobec tego, postaraj się w odpowiedni sposób odwdzięczyć hostowi. Taka osoba z chęcią wysłucha Twoich historii z podróży i dowie się więcej o kraju, z którego pochodzisz. Warto też przywieźć ze sobą drobny podarunek, na przykład magnes lub pocztówką z miejsca zamieszkania. 

Warunki noclegu bardzo się różnią. Czasami dostaniemy tytułową sofę, czasami własny pokój, a słyszałem też o przypadkach, gdzie zamożne osoby wyjeżdżają poza miasto i przekazują swoje domy couchsurferom. W każdym razie trzeba realistycznie wyobrazić sobie warunki, na przykład kiedy będziemy mieszkać u studentów.

Korzyści

Darmowy nocleg to dla wielu wystarczający argument, żeby skorzystać z couchsurfingu. To jednak nie wszystko, bo często host będzie chciał zabrać Cię na spacer po mieście i opowiedzieć Ci coś o jego historii lub pokazać wybrane miejsca. Możesz też mieć możliwość spotkać się z jego znajomymi lub rodziną. W każdym razie, będzie to o wiele bardziej autentyczne przeżycie niż pobyt w hotelu i zwiedzanie z przewodnikiem. 

Couchsurfing 1 1024x683 - Couchsurfing

Organizacja wyjazdu

Poszukiwanie hosta może odbyć się poprzez dedykowane portale lub grupy na Facebooku. Dedykowane portale dają większą pewność, ponieważ mają wbudowane systemy reputacji i recenzji, pozwalając przeczytać jak dotychczas radzili sobie hostowie. Zdecydowanie najpopularniejszym portalem jest Couchsurfing.com z przeszło 14 milionami użytkowników. Oprócz tego warto sprawdzić BeWelcome.org (120 000 użytkowników), HospitalityClub.org (800 000 użytkowników) czy Trustroots.org (30 000 użytkowników). 

Po zarejestrowaniu się na wybranej stronie należy następnie uzupełnić swój profil. Rzecz w tym, żeby pokazać, że jesteśmy ciekawymi osobami, a hostowie nie pożałują przyjęcia nas jako gości. Kiedy profil jest gotowy, pora na to, żeby znaleźć potencjalnych hostów w interesującym nas mieście i napisać do nich. Na portalu Couchsurfing.com jesteśmy ograniczeni do 10 próśb w tygodniu, chyba że zweryfikujemy nasze konto uiszczając opłatę 60 USD. Choć udaje się znaleźć nocleg w ostatniej chwili, lepiej jest pisać z wyprzedzeniem. 

Warto pamiętać, że zazwyczaj nie prosi się o pobyt dłuższy niż 3 dni. Z kolei otrzymanie śniadania czy ręcznika od hosta to jego dobry gest, a nie obowiązek. 

Wymagania

  • Podstawowa znajomość języka angielskiego 
  • Otwartość na nowe osoby 

Czy warto?

Zalety

  • Darmowy nocleg
  • Możliwość poznania nowych ludzi z podobnymi zainteresowaniami
  • Dostępność praktycznie we wszystkich krajach świata 

Wady

  • Brak pewności co do warunków noclegu
  • Potencjalne niebezpieczeństwo
  • Pobyt może zostać odwołany w każdej chwili

Sprawdź jak zadbać o siebie w trakcie gap year w artykule ABC bezpiecznego gap year

Historie z couchsurfing

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.