ABC bezpiecznego gap year

ABC bezpiecznego gap year

Niezależnie od tego czy wyjeżdżasz na wolontariat, do pracy lub po prostu w podróż, bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu przy planowaniu roku przerwy. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo osobiste jak i ochronę swoich pieniędzy oraz rzeczy. Poniżej znajduje się kilka wskazówek jak zaplanować bezpieczny gap year. 

C jak codzienna uwaga

Rozmawiając o bezpieczeństwie trzeba zacząć od powiedzenia, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Warto mieć na względzie proste rzeczy. Na zatłoczonym placu w Barcelonie trzymaj torbę blisko przy sobie, siedząc w ulicznej kawiarni w Sydney, nie wykładaj portfela na stół . A niezależnie od tego gdzie jedziemy, warto zastanowić się dwa razy przed wyjściem na miasto po zmroku. Choć nowe buty trekkingowe i plecak marki Quechua mogą wyglądać dobrze na Instagramie, mają też wady. Lokalni kieszonkowcy od razu zauważą, że jesteś turystą.

D jak dokumenty 

Sporo podróżując po świecie, z lekkim przerażeniem zdaję sobie sprawę w jakim stopniu jestem zależny od tej małej książeczki z bordową okładką, jaką jest paszport. Inne ważne “papierki” to karta debetowa/kredytowa, dowód osobisty i kopia polisy ubezpieczeniowej. Polecam, aby przed wyjazdem wykonać skany tych dokumentów i umieścić je w bezpiecznym miejscu w sieci. Przydadzą się one w przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentów, zanim wyrobi się duplikaty. Robienie papierowych kopii czy trzymanie zdjęć w telefonie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kopie mogą zostać skradzione, a trzymanie zdjęć na telefonie nic nie pomoże, jeżeli telefon również się straci.

K jak komunikacja

Spędzanie gap year samemu będzie dla Ciebie na pewno ekscytującym przeżyciem. Z kolei dla Twoich rodziców to oznaczać dużo stresu. Nieważne czy będą to Twoi rodzice czy najlepszy przyjaciel, warto mieć kogoś, komu przekażesz plany wycieczki i będzie się z Tobą kontaktował od czasu do czasu. Chodzi tutaj o adresy zamieszkania, czasy dotarcia do poszczególnych miejsc i tak dalej. Z drugiej strony, na starcie uświadom Twoją osobę bezpieczeństwa, że w podróży zdarzają się komplikacje. Dwugodzinne opóźnienie w odpisaniu na WhatsAppie może być spowodowane przez opóźnienie pociągu, a nie porwanie Ciebie.

Sprawdź też lokalne środki bezpieczeństwa. Nie zapomnij, żeby zapamiętać numer telefonu alarmowego. Jeżeli podróżujesz w górach to pamiętaj, że schroniska często mają zeszyty, w których wpisujesz swoje wyjście oraz przewidywany czas powrotu.

ABC bezpiecznego gap year 1 1024x683 - ABC bezpiecznego gap year

O jak ostrożność

Internet otwiera przed nami morze możliwości, ale trzeba wiedzieć jak z niego mądrze korzystać. W artykule Organizowanie gap year na własną rękę dowiesz się jak znaleźć tanie noclegi poprzez Couchsurfing.com czy miejsca do wolontariatu przez Workaway. Korzystanie z tych platform zmniejsza szansę, że ogłoszenia będą fałszywe, ale zawsze trzeba mieć się na baczności. Uważnie czytaj recenzje i nie wahaj się poprosić potencjalnego hosta o rozmowę przez skype. Jeżeli druga osoba unika pokazania się w kamerze to coś może być nie tak.

U jak ubezpieczenie

Choć na polską służbę zdrowia można narzekać, za jedno powinniśmy być wdzięczni – jest. Istnieje i gdziekolwiek byśmy nie byli, dzwoniąc na 112 możemy liczyć na szybką i darmową pomoc. Wyjeżdżając za granicę należy dwa razy sprawdzić czy taka darmowa pomoc będzie dla Ciebie dostępna. Jeżeli ograniczasz się do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, może wystarczyć Ci karta EKUZ. Pozwala ona na korzystanie ze świadczeń medycznych (choć nie wszystkich) na podstawie polskiego ubezpieczenia. W przypadku dalszych wyjazdów, zachęcam do wykupienia prywatnego ubezpieczenia. Na przykład w USA, kilkudniowy pobyt w szpitalu może kosztować kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Lepiej chuchać na zimne, bo ceny ubezpieczeń wcale nie są takie wysokie, a mogą pomóc uniknąć wieloletnich długów.

Więcej o ubezpieczeniach możesz przeczytać w tym artykule.

Niektóre opisane przeze mnie scenariusze mogą brzmieć paraliżująco, ale tysiące młodych osób co roku biorą gap year i jest to dla nich wspaniałe przeżycie. Ocena i radzenie sobie z ryzykiem to jedna z umiejętności, które rozwija się z czasem. Powyższe wskazówki to raczej coś, co należy wziąć pod uwagę, a nie powody do rezygnacji z gap year. Jeżeli chcesz wiedzieć, co robili inni, aby upewnić się, że ich gap year był bezpieczny, zajrzyj do zakładki Historie.

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.