Co to jest Au Pair?

Co to jest au pair?

Au Pair (z francuskiego “równy”) to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzenia gap year. Jest to program wymiany kulturowej, podczas której uczestnik wyjeżdża za granicę i mieszka z rodziną goszczącą. W zamian au pair zajmuje się ich dzieckiem (lud dziećmi).

W skrócie

Co?Zajmowanie się dzieckiem rodziny goszczącej w zamian za zakwaterowanie i wyżywienie.Jak długo?Minimum trzy miesiące. Możliwe nawet kilka lat.
Gdzie?Przede wszystkim w Europie i w USA. Ostatnio coraz popularniejsze w Chinach.Ile kosztuje?W przypadku korzystania z agencji, wpisowe kosztuje między 500 a 2000 zł. Zarabia się w trakcie wyjazdu.

Jak wygląda au pair?

Programy au pair zazwyczaj trwają od 3 do 12 miesięcy. Są one popularne przede wszystkim w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ostatnio coraz więcej możliwości na wyjazd można znaleźć w Chinach. 

Głównym obowiązkiem uczestnika programu jest zajmowanie się dziećmi, zazwyczaj rano i po południu. Do przykładowych zadań należą przygotowanie posiłków, zawożenie dziecka do szkoły oraz pomoc w odrabianiu zadania domowego. Poza tym ma się czas wolny, w tym przynajmniej jeden cały dzień w tygodniu.  

Korzyści

Najważniejszym elementem wyjazdu jest zapoznanie się z kulturą kraju docelowego. Przede wszystkim ma się możliwość nauki języka oraz celebrowania świąt z rodziną goszczącą. Po drugie, w trakcie pobytu za granicą au pair nie ponosi praktycznie żadnych kosztów. Rodzina goszcząca zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie oraz kieszonkowe. Au pair otrzymują od 200 do 900 euro miesięcznie w zależności od kraju. Jeżeli wyjeżdża się na rok, na koniec wyjazdu ma się co najmniej czterotygodniowy płatny urlop.

Co to jest au pair 2 1 - Co to jest Au Pair?

   

Rozpoczęcie au pair

W przypadku wyjazdu na au pair w Europie, można szukać rodziny goszczącej na własną rękę lub skorzystać z usług wyspecjalizowanej organizacji. Jeżeli chodzi o wyjazd do USA, konieczne jest skorzystanie z usług agencji, ponieważ tylko one mogą wystąpić o niezbędną wizę J-1.

Korzystanie z agencji

Koszty związane z organizacją wyjazdu to 700-1400 zł za rejestrację w programie, do 3000 zł za wykupienie ubezpieczenia oraz dodatkowe 160 dolarów w przypadku wyjazdu do USA. Au pair w Stanach wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi niż w Europie. Niemniej otrzymywane kieszonkowe pozwoli na zwrócenie sobie tych kosztów.

Jeżeli interesuje Cię au pair w Stanach Zjednoczonych, dwie polecane organizacje wysyłające to Au Pair in America (wyłącznie dziewczyny) i Cultural Care.

Organizowanie na własną rękę

Korzyścią szukania rodziny goszczącej na własną rękę jest obniżenie kosztów początkowych – nie trzeba pokrywać kosztów wpisowych agencji. Ponadto będziesz mieć więcej wpływu na to, z jaką rodziną zamieszkasz. Niestety, obowiązek sprawdzenia rodziny spada wtedy na Ciebie. Również jeżeli coś w trakcie wyjazdu pójdzie nie tak, wszystko będzie w Twoich rękach. Niemniej wiele osób decyduje się na szukanie rodziny na własną rękę. Aby zminimalizować ryzyko, należy wymagać od potencjalnej rodziny, żeby umówić się na rozmowę video przed wyjazdem i jak najwcześniej wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Jedną z najpopularniejszych stron, gdzie można znaleźć rodziny goszczące jest Au Pair World. Oprócz tego, warto sprawdzić grupy au pair na Facebooku takie jak Polskie Au Pair na Całym Świecie, ponieważ au pair kończący swój wyjazd czasami “przekazują” rodziny goszczące.

Wymagania

Podstawowe wymagania to znajomość języka angielskiego lub języka kraju docelowego oraz posiadanie prawa jazdy. Ponadto ważne jest, aby mieć doświadczenie w pracy z dziećmi. Do tego większość organizacji i rodzin goszczących będzie wymagała list motywacyjny i referencje. Rekomendacje mogą zostać wystawione przez nauczycieli, pracodawców, a czasami znajmowych. Zwieńczeniem aplikacji jest rozmowa kwalifikacyjna, która odbywa się w języku angielskim. 

Czy warto?

“Przed tym rokiem w ogóle nie myślałam o tym, żeby być pedagogiem, a teraz naprawdę wiem, co chcę robić w życiu. Wcześniej chodziłam zagubiona i gdybym nie dowiedziała się o tym programie, prawdopodobnie wylądowałabym na kierunku studiów, na który w ogóle nie chciałabym pójść.”
Dorota Zięciowska

Zalety

  • Niskie koszty wyjazdu, a nawet szansa na zarobienie.
  • Możliwość nauczenia się nowego języka oraz poznania kultury innego kraju “od kuchni”.
  • Stabilny plan na czas trwania au pair.

Wady

  • Obowiązki mogą stać się monotonne.
  • Nie ma możliwości, żeby sprawdzić się w wielu nowych dziedzinach. 

Historie z au pair


Jeżeli chcesz poznać inne pomysły na zaplanowanie Twojego gap year, zajrzyj tutaj.

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.