Co to jest Au Pair?

Au Pair (z francuskiego „równy”) to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzenia gap year. Jest to program wymiany kulturowej, podczas której uczestnik wyjeżdża za granicę i mieszka z rodziną goszczącą. W zamian au pair zajmuje się ich dzieckiem (lud dziećmi).

Jeżeli chcesz zapoznać się z relacją osoby, która wyjechała na au pair, przeczytaj wywiad z Dorotą Zięciowską.

Jak wygląda au pair?

Programy au pair zazwyczaj trwają od 3 do 12 miesięcy. Są one popularne przede wszystkim w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ostatnio coraz więcej możliwości na wyjazd można znaleźć w Chinach. 

Głównym obowiązkiem uczestnika programu jest zajmowanie się dziećmi, zazwyczaj rano i po południu. Do przykładowych zadań należą przygotowanie posiłków, zawożenie dziecka do szkoły oraz pomoc w odrabianiu zadania domowego. Poza tym ma się czas wolny, w tym przynajmniej jeden cały dzień w tygodniu.  

Korzyści

Najważniejszym elementem wyjazdu jest zapoznanie się z kulturą kraju docelowego. Przede wszystkim ma się możliwość nauki języka oraz celebrowania świąt z rodziną goszczącą. Po drugie, w trakcie pobytu za granicą au pair nie ponosi praktycznie żadnych kosztów. Rodzina goszcząca zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie oraz kieszonkowe. Au pair otrzymują od 200 do 900 euro miesięcznie w zależności od kraju. Jeżeli wyjeżdża się na rok, na koniec wyjazdu ma się co najmniej czterotygodniowy płatny urlop.

Co to jest au pair 2 1 - Co to jest Au Pair?

   

Rozpoczęcie au pair

W przypadku wyjazdu na au pair w Europie, można szukać rodziny goszczącej na własną rękę lub skorzystać z usług wyspecjalizowanej organizacji. Jeżeli chodzi o wyjazd do USA, konieczne jest skorzystanie z usług agencji, ponieważ tylko one mogą wystąpić o niezbędną wizę J-1.

Koszty związane z organizacją wyjazdu to 700-1400 zł za rejestrację w programie, do 3000 zł za wykupienie ubezpieczenia oraz dodatkowe 160 dolarów w przypadku wyjazdu do USA. Au pair w Stanach wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi niż w Europie. Niemniej otrzymywane kieszonkowe pozwoli na zwrócenie sobie tych kosztów.

Jeżeli interesuje Cię au pair w Stanach Zjednoczonych, dwie polecane organizacje wysyłające to Au Pair in America (wyłącznie dziewczyny) i Cultural Care.

Wymagania

Podstawowe wymagania to znajomość języka angielskiego lub języka kraju docelowego oraz posiadanie prawa jazdy. Ponadto ważne jest, aby mieć doświadczenie w pracy z dziećmi. Do tego większość organizacji i rodzin goszczących będzie wymagała list motywacyjny i referencje. Rekomendacje mogą zostać wystawione przez nauczycieli, pracodawców, a czasami znajmowych. Zwieńczeniem aplikacji jest rozmowa kwalifikacyjna, która odbywa się w języku angielskim. 

Czy warto?

„Przed tym rokiem w ogóle nie myślałam o tym, żeby być pedagogiem, a teraz naprawdę wiem, co chcę robić w życiu. Wcześniej chodziłam zagubiona i gdybym nie dowiedziała się o tym programie, prawdopodobnie wylądowałabym na kierunku studiów, na który w ogóle nie chciałabym pójść.”
Dorota Zięciowska

Zalety

  • Niskie koszty wyjazdu, a nawet szansa na zarobienie.
  • Możliwość nauczenia się nowego języka oraz poznania kultury innego kraju „od kuchni”.
  • Stabilny plan na czas trwania au pair.

Wady

  • Obowiązki mogą stać się monotonne.
  • Nie ma możliwości, żeby sprawdzić się w wielu nowych dziedzinach. 


Jeżeli chcesz poznać inne pomysły na zaplanowanie Twojego gap year, kliknij tutaj.

Chcesz podzielić się swoją historią jako au pair? Odezwij się w komentarzu lub napisz email na adres beniamin@rokwbok.pl.

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.