Au pair – FAQ

Au pair FAQ

Dla wszystkich zainteresowanych au pair przedstawiam najczęściej zadawane pytania na temat tego sposobu spędzenia gap year.

Odpowiedzi na poniższe pytania przygotowała pani Justyna Sładek z agencji AuPair.pl. Serdecznie dziękuję za współpracę!

Podstawowe informacje na temat au pair (co to jest, jak zaaplikować) znajdziesz w tym artykule.

Przygotowanie do wyjazdu

Naszym zadaniem jako agencji jest rekrutacja kandydatów do Programu Au Pair. Wymagamy wypełnienia bardzo szczegółowego formularza, dostarczenia referencji, zaświadczenia o niekaralności oraz certyfikatu medycznego. W podobny sposób są rekrutowane rodziny przez nasze organizacje partnerskie za granicą. Oprócz tego, będąc za granicą Au Pair jest pod opieką lokalnego biura – zawsze jest ktoś, kto może na miejscu pomóc. Przy wyjeździe do Stanów skorzystanie z usług agencji jest niezbędne, ponieważ tylko akredytowana agencja może wystąpić o wizę. Poszukując rodziny samemu, kandydat rejestruje się na stronie, portalu. Nikt w rzeczywistości nie sprawdza rodzin przyjmujących. Kandydat nawiązuje kontakt z rodziną i ustala warunku pobytu, ale do momentu dotarcia na miejsce nie ma się pewności jak ten czas będzie wyglądał. [Jednym z rozwiązań jest skontaktowanie się z au pair, które były goszczone wcześniej przez daną rodzinę – przyp. red.]
Od organizacji partnerskich otrzymujemy profile rodzin i wówczas staramy się jak najlepiej dopasować kandydata do Host Family. Na przykład jeżeli ktoś nie ma prawo jazdy to nie zaproponujemy mu wyjazdu do rodziny, gdzie dzieci trzeba dowozić 5 kilometrów do szkoły. Dlatego ważne jest szczere odpowiedzenie na pytania w formularzu.
Wymagana jest komunikatywna znajomość języka, aby porozumieć się z rodziną i dziećmi. Trzy czwarte naszych aplikantów to osoby, których poziom języka określiłabym na “maturalny”, czyli znają język na poziomie „szkolnym”. Takie osoby są często zestresowane przez pierwsze kilka dni, ale później bardzo dobrze sobie radzą. Jeżeli wyjeżdża się do innych krajów niż Wielka Brytania i USA to często znajomość angielskiego jest wystarczająca, na przykład w Hiszpanii, Szwajcarii czy krajach skandynawskich.
Zdarza się to, ale my nie zachęcamy Polaków, aby wyjeżdżali do polskich rodzin i polskojęzycznego środowiska, bo ideą Au Pair jest poznanie innej kultury i nowego języka. Z drugiej strony pobyt w rodzinie gdzie jeden z rodziców jest Polakiem to świetne rozwiązanie dla osób, których język nie jest zbyt mocny. W Wielkiej Brytanii jest coraz więcej rodzin, gdzie jeden z rodziców pochodzi z Polski, ale w domu mówi się po angielsku i rodzice chcieliby, żeby dzieci miały kontakt z polskim językiem i kulturą.
200 godzin to wcale nie tak dużo, zwłaszcza do wyrobienia w okresie wakacyjnym lub podczas innej przerwy. W szczególności w przypadku wyjazdu do USA to jest wymóg formalny, którego nie da się przeskoczyć. To doświadczenie musi być potwierdzona referencjami od przynajmniej dwóch różnych osób, z którymi kandydat nie jest spokrewniony. Do tych 200 godzin można wliczyć: opieka nad dziećmi sąsiadów lub znajomych rodziców, organizowanie obozów i rajdów harcerskich, praca lub staż na koloniach, wolontariat w domu dziecka i domu kultury. Wiele osób jak dokładnie przeanalizuje ostatnie lata to zauważy, że sporą liczbę godzin już ma zaliczoną.
Przede wszystkim jest o wiele mniej kandydatów niż kandydatek. Co do rodzin - jeżeli jest dwójka żywiołowych chłopców, którzy uwielbiają grać w piłkę i jeździć na rowerze to prawdopodobnie lepszym kandydatem będzie chłopak niż dziewczyna. Preferencje są różne i na pewno bym nie wykluczała chłopaków.
Procedura aplikacji jest bardzo podobna jak do innych krajów. Zdecydowana większość naszych kandydatów, którzy tam wyjeżdżają, wiążą swoją przyszłość z Chinami i językiem chińskim. Często są na studiach związanych z kulturą, językiem lub ekonomią Chin i Wschodu. Później spędzenie czasu w Chinach staje się wartościowym dodatkiem w życiorysie.
Na krótkoterminowy Au Pair można wyjechać tylko do niektórych krajów w Europy i do Chin (minimum 3-4 miesiące). Nie we wszystkich krajach się to praktykuje, ale na przykład w Europie Południowej jest to bardzo popularne. Summer Au Pair jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin, które świetnie radzą sobie z opieką nad dziećmi w trakcie roku szkolnego, ale kiedy dzieci mają wakacje, to potrzebny jest ktoś, kto im pomoże.

Kontrowersje

Moim zadaniem jest rekrutacja kandydatów, a zagraniczna agencja szuka rodzin. W przypadku konfliktu to jest trochę tak, że każda strona broni swoich. Jeśli w rodzinie coś nie gra to jest możliwość zmiany rodziny, co też zapisujemy w umowie. Znalezienie dobrej rodziny jest naszm priorytetem. Ale czasem podczas pobytu okazuje się, że coś zgrzyta. Ja zawsze staram się bronić Au Pair i znaleźć inną rodzinę, jeżeli trzeba. Na miejscu też jest biuro lokalne, które służy pomocą Au Pair.
Zdarza się to, choć nie mam konkretnych liczb. W pierwszej kolejności staramy się załagodzić konflikt, a jak to się nie uda to znaleźć nową rodzinę. Au Pair podpisuje kontrakt z rodziną, ale zawsze jest w nim zapisana możliwość przerwania wyjazdu i powrotu do kraju z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.

Jeszcze raz podziękowania dla agencji AuPair.pl za pomoc przy tworzeniu tego materiału! AuPair.pl organizuje wyjazdy do USA, Chin oraz większości krajów europejskich. Więcej informacji na temat możliwości wyjazdu znajdziesz na ich stronie internetowej.

Czy po przeczytaniu tego tekstu nadal masz jakieś pytania? Pozostaw je w komentarzu poniżej!

 

Co o tym sądzisz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.