Książkowy hit w prezencie dla faceta
15 listopada 2022

Prezent dla faceta to kwestia, która nie rodzi żadnych dylematów, jeśli mamy do czynienia z prawdziwym molem książkowym. Osoby pochłaniające przemysłowe ilości książek cieszą się z kolejnych tomów do przeczytania, jakby miało ich kiedykolwiek zabraknąć. Jeśli chłopak przepada za dobrymi powieściami kryminalnymi, dobrym wyborem będzie seria o Harrym Hole autorstwa Jo Nesbo, która zaczyna się od “Człowieka nietoperza”.

Policjant inny niż wszyscy

Harry Hole jest pełen sprzeczności. Potrafi być aspołeczny i milczący, a jednocześnie bywa niezwykle czarującym rozmówcą. Troszczy się o uczucia innych, a z drugiej strony najbardziej dba o prowadzone przez siebie śledztwa. Jest chorym alkoholikiem niepanującym nad nałogiem, a przy okazji genialnym śledczym norweskim, który specjalizuje się w seryjnych zabójstwach. Jego wiedza i doświadczenie sprawiają, że cieszy się pełnym zaufaniem szefów i współpracowników, chociaż uwielbia ryzyko i życie na krawędzi. W pierwszej części “Człowiek nietoperz” wybiera się aż do Australii, aby rozwiązać zagadkę morderstw młodych kobiet, a jego ponadprzeciętna inteligencja pozwala na odkrywanie najmocniej chronionych tajemnic przeciwników.

Na czym polega fenomen serii?

Seria o Harrym Hole stała się popularna na całym świecie, a w Oslo odbywają się nawet wycieczki do ulubionego baru śledczego czy jego mieszkania, w którym tak naprawdę mieszkał kiedyś sam Jo Nesbo. Fenomen serii polega na tym, że nie mamy tutaj do czynienia ze zwyczajnym kryminałem, w którym cała treść skupia się na rozwiązaniu kryminalnej zagadki. W tym wypadku każda część jest czymś dużo więcej. Autor przemyca do książek swoje własne poczucie humoru, a także ogrom wiedzy w zakresie nauki, socjologii, psychologii czy medycyny. Dialogi są żywe i autentyczne, a przygody norweskiego policjanta zapewniają cały wachlarz emocji od śmiechu, przez strach aż po wzruszenie. Nesbo nie obawia się pozbawiać życia lubianych postaci i wprowadzać nowych, a dzięki temu cała seria jest nieprzewidywalna.